IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
centrala in condensare....pe vechea instalatie ?
terman
post Jul 15 2008, 07:37 PM
Post #1

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
Member No.: 1,696

constat ca centrala in condensare a devenit ....o moda, multi o cumpara fara sa se informeze in prealabil cind este eficienta.
cer parerea celor avizati, si intreb,v-ati inlocui centrala cu una in condensare pe instalatia pe care o aveti acum ?
presupunind ca maine a-ti fi nevoiti sa o inlocuiti pe cea pe care o aveti,ce a-ti cumpara ? condensare sau traditionala ?
a-ti reface si instalatia ,asa incit noul cazan sa devina o achizitie rentabila ?
deschid acest topic,mai mult in speranta ca vor citi si cei neinitiati,pentru ai ajuta in luarea unei decizii corecte......am in minte un exemplu,un individ a dorit inlocuirea centralei cu una in condensare....ca asa ia spus nevasta....a auzit ea cit de economice sint.
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
new_valis
post Feb 8 2010, 07:08 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

QUOTE (DorinColita @ Feb 3 2010, 12:48 AM) *
... Ca solutie economica, pentru mine voi folosi o centrala termica normala dar cu economizor-condensator, o imitatie a centralei in condensatie, fara arzator cu preamestec si fara performantele acestuia dar cu care recuperez 5-6 % in randament, si pe care pot ridica temperatura agentului termic de la 30 gr la 70 gr intr-o singura trecere prin centrala, pe care o voi monta pe un puffer de 300 litri iar mai departe voi folosi o instalatie in pardoseala combinata cu calorifere. Aceasta este cea mai confortabila, economica in timp si cu costuri reduse instalatie termica(dupa parerea mea).
...

Te referi probabil la un model de centrala cum este , de ex., DOMICOMPACT B (FERROLI). Asta este o centrala cu condensare, adica are un recuperator de caldura montat pe circuitul de evac .gaze arse - nu are arz. cu preamestec , si nici particularitatile constructive ale unei centrale in condensatie - , in schimb are un pret competitiv care atrage!

Din punctul meu de vedere, problema principala la aceasta configuratie, o constituie 'anduranta' unei astfel de solutii.

Varianta acumulatorului de energie - puffer - este o chestie f.desteapta, dar caduca in cazul unui apartament!

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th June 2018 - 07:49 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics