IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Asociatia refuza acordul
stevan
post Aug 8 2004, 02:05 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: Arad, într-un bloc
Member No.: 195

Asociaţia de locatari (de fapt preşedintele ei şi administratorul) refuză să dea acordul pe diverse motive: că au dreptul (?); că ar plăti apoi ceilalţi locatari mai mult decât plătesc acum agentul termic. Ce se poate face în acest caz? Există vreo lege care îi obligă în acest sens?

Vă mulţumesc,
Stevan

PS: Vă rog să-mi răspundeţi, dacă puteţi, azi, pentru că şedinţa adunării generale a asociaţiei de locatari în care vieţuiesc e azi (luni, 9 august 2004), la ora 19,00...
Go to the top of the page

+Quote Post
bittek
post Aug 9 2004, 06:37 AM
Post #2

Membru
**

Member No.: 13

Din pacate acordul asociatiei este foarte important in cea ce priveste debransarea,fara acest acord al asociatiei nu poti incepe lungul drum al debransarii,care face ce face si tot la mana asociatiei ajunge.

+Quote Post
stevan
post Aug 9 2004, 09:52 AM
Post #3

Nou venit
*

Da, am înţeles asta (şi mulţumesc frumos pentru răspuns!). Totuşi, asociaţia are posibilitatea de a opri această procedură declanşată de mine (a debranşării)? Nu am dreptul legal de a refuza serviciile ARTERM*-ului? Sunt la mâna asociaţiei de locatari? Pe acest Forum, în secţiunea "Foarte important!" ("PROCEDURA DE DEBRANSARE DE LA RETEAUA DE TERMOFICARE") este scris:
...Adunarea generala a Asociatiei de Proprietare nu poate refuza debransarea individuala ci poate doar hotari cu privire la efectele acestei debransari.

Ce înseamnă în termeni legali: "nu poate refuza debransarea individuala"?

*ARTERM = agentul termic din Arad

+Quote Post
bittek
post Aug 9 2004, 11:13 AM
Post #4

Membru
**

Poti propune si supune la vot acest lucru chiar in cadru sedintei,daca 50+1 este de acord cu debransarea ta nu vad dc prsedintele si administratorul blocului nu ar semna cererea ta.

+Quote Post
stevan
post Aug 9 2004, 11:36 AM
Post #5

Nou venit
*

Da, OK. Dar dacă nu va fi 50% + 1, ce aş putea să le zic?

+Quote Post
CristianG
post Aug 9 2004, 12:23 PM
Post #6

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Bucuresti
Member No.: 3

Debransarile individuale sunt permise conform art. 32 din O.G. 73/2002
ART. 32
(1) Debransarile individuale ale unor apartamente situate in imobile de locuit tip bloc - condominii -, alimentate cu energie termica prin reteaua urbana de distributie, indiferent de cauze, se pot realiza in urmatoarele conditii cumulative:
a) numai cu acceptul scris al asociatiei de proprietari si/sau de locatari, sub semnatura reprezentantilor legali ai acestora, dar nu in timpul sezonului de incalzire;
cool.gif dupa obtinerea in prealabil a celorlalte acorduri si avize prevazute de legislatia in vigoare.
(2) In situatia in care debransarea se face cu intentia inlocuirii sistemului de incalzire centralizat cu un sistem de incalzire individual pe baza de gaze naturale sau gaze lichefiate, suplimentar se vor indeplini urmatoarele conditii:
a) evacuarea gazelor arse se va face printr-un cos care va depasi nivelul aticului imobilului;
cool.gif proprietarul apartamentului este obligat sa aiba un contract de service permanent pe toata durata functionarii instalatiei cu o firma autorizata privind intretinerea si asigurarea bunei functionari a respectivei instalatii;
c) proprietarul impreuna cu firma de service raspund solidar civil si/sau penal, dupa caz, pentru eventualele pagube sau pierderi de vieti omenesti in caz de explozie provocata de proasta functionare a instalatiei individuale de incalzire.

+Quote Post
bittek
post Aug 9 2004, 01:12 PM
Post #7

Membru
**

Deci sorry setvan NU POTI.Esti in Romania ce mama naibi.

+Quote Post
stevan
post Aug 9 2004, 01:53 PM
Post #8

Nou venit
*

Atunci, CristianG, ce înseamnă: "...Adunarea generala a Asociatiei de Proprietare nu poate refuza debransarea individuala ci poate doar hotari cu privire la efectele acestei debransari."?

Am înţeles că dacă nu plătesc serviciile ARTERM acesta mă debranşează (gratis!). Ar putea fi aceasta soluţia?

+Quote Post
stevan
post Aug 9 2004, 07:40 PM
Post #9

Nou venit
*

Victorie!!! biggrin.gif Adunarea generală a asociaţiei a fost de acord (în ciuda opoziţiei preşedintelui şi a administratorului)! Oricum, vă mulţumesc pentru sprijin!

Desigur, pe măsură ce voi demara lucrările se vor ivi alte întrebări pe care vi le voi adresa. Iar pentru răspunsurile pe care mi le veţi da, vă mulţumesc anticipat!

+Quote Post
bittek
post Aug 10 2004, 06:50 AM
Post #10

Membru
**

Steven ai castigat doar o mica batalie din marele razboi RADET.Acum incepe greul,daca te grabesti poti intra in calcule pt debransare anul acesta,din cite stiu eu anul trecut pe la sfarsitul lui august debransarile au inceput sa se sisteze.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd June 2018 - 04:02 AM

www.centrale-termice.ro Web analytics