IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
alegere centrala
eugencta
post Jan 25 2008, 09:10 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 1,950

Buna ziua

Sunt nou pe acest forum si m-am inscris din nevoia de a afla mai multe informatii cu privire la alegerea centralei.
Construiesc un P+1(demisol/parter/etaj - 250mp - f.bine izolata) si sunt in situatia de a alege centrala.
V-as ruga sa-mi dati cateva pareri:
1. puterea centralei(am diferite pareri care pleaca de la 28kw pana la 35/40kw.
2. boilerul de cat sa fie pentru 2 bai si o bucatarie(4 pers) in asa fel incat sa nu am probleme cu ACM
3. merita sa cumpar o centrala/pachet scumpa(Buderus/Viessmann) sau sa optez pentru una de valoare medie aceiasi parametri(Ferroli/Berreta) - poate imi dati si alte recomandari in ceea ce priveste marca
4. e mai eficient sa pun 2 centrale - pe fiecare circuit(caldura/ACM)
5. despre radiatoarele Korado - Cehia ce parere aveti?

Astept pareri/Multumesc smile.gif

Poate ma ajutati
Go to the top of the page

+Quote Post
CristianG
post Jan 25 2008, 01:06 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Bucuresti
Member No.: 3

Momentan discutiile referitoare la marci nu sunt permise.

Regulament

1. 31 kW minim
2. min 60 l.
3. -
4. Nu, nu este. Centralele sunt cu prioritate apa calda menajera, pentru ca se considera ca intreruprea incalzirii pe perioada cat prepara apa calda nu deranjeaza. Alta situatia ar fi fost la un motel, hotel, restaurant unde apa calda este folosita in permanenta.
5. -

+Quote Post
instalator
post Jan 26 2008, 09:45 AM
Post #3

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: BRAILA
Member No.: 1,932

Pentru a dimensiona corect instalatia de incalzire este bine sa se faca necesarul termic de cineva autorizat(care sa vina sa vada imobilul si sa faca masuratorile necesare). Chiar daca vei plati iti garantez ca va merita.
Ca sfat eu iti recomand (tinand cont de dimensiunile cladiri si de posibilitatea amenajarii unei camere a centralei)un cazan de pardoseala si un boiler bivalent (agent termic si electric). Un cazan de pardoseala cu elementi din fonta , care cu toate ca este mai scump ,are o perioada de viata mult mai mare decat o centrala murala.Boilerul bivalent pentru acm este bun pentru ca il poti folosi pe perioada iernii pe agent termic ( de la cazan ) iar vara pe curent electric.
Mai ai un avantaj in cazul solutiei de fata : ai posibilitatea (depinde cum este proiectata camera centralei) sa ai simultan caldura si apa calda.

--------------------
ABDULA DANIEL

+Quote Post
gigi12345
post Feb 4 2008, 08:04 PM
Post #4

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 1,962

Ce stiti despre o CT Termomax INKA - 24K

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th February 2018 - 08:02 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics