IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
cine imi poate repara centrala,Arctic 24b..?
gabimok
post Jan 18 2008, 03:08 PM
Post #1

Membru senior

Group: Members
Member No.: 1,307

Are schimbatorul de caldura stricat( dupa parerea unui meserias).
Imi poate spune cineva unde gasesc schimbator de acesta si cat costa ?
Go to the top of the page

+Quote Post
instalator
post Jan 19 2008, 07:51 AM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: BRAILA
Member No.: 1,932

Din pacate arctic este o centrala cu probleme ! Pana acum la centralele arctic la care am facut pif sau interventie am intalnit aceleasi probleme - zgomot in timpul functionarii (nu tot timpul!). La unele in timpul functionarii pe acm la altele pe incalzire.Am schimbat o placa electronica (centrala nu functiona deloc) chiar la pif,si am constatat ca pentru inlocuire mi-au trimis alt model(au schimbat intre timp schema),si functiona cat am facut probele foarte bine. Am facut toate reglajele si am facut toate verificarile necesare:vana de gaz , placa electronica ,chit de evacuare,pompa,senzori NTC,aerisita instalatia,etc. dar era in parametri.Dupa parerea mea sunt 3 variante :
1. a fost proiectat schimbatorul bitermic gresit.
2. sunt vicii de fabricatie a schimbatorului bitermic.
3. placa electronica nu comanda corect vana de gaz pentru modularea flacarii (viciu de proiectare ) de aceea au schimbat intre timp modelul(schema).
Vicii de fabricatie sau proiectare gresita pe restul partii hidraulice (pompa,trasee,etc.) nu cred pentru ca la unele apare zgomot la incalzire la altele pe acm si fiind schimbator bitermic sunt trasee separate. Din experienta aceleasi simptome le-am gasit la centralele Beretta Ciao care are tot schimbator bitermic dar in acest caz obturarea scimbatorului aparea in timp ( dupa luni sau ani de functionare ). Nu era voba de schimbator infundat ci pur si simplu deformat in interior.
O sa incerc sa mai iau legatura cu cel caruia i-am schimbat placa sa vad daca are si el probleme cu zgomote in schimbator.Atentie la schimbatorul bitermic nu trebuie sa ramai fara apa pe circuitul de acm .

--------------------
ABDULA DANIEL

+Quote Post
new_valis
post Jan 19 2008, 08:25 AM
Post #3

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

(instalator)
Din pacate arctic este o centrala cu probleme ! ...................

3. placa electronica nu comanda corect vana de gaz pentru modularea flacarii (viciu de proiectare ) de aceea au schimbat intre timp modelul(schema).
Vicii de fabricatie sau proiectare gresita pe restul partii hidraulice (pompa,trasee,etc.) ...............

Au crezut probabil ca ce mare scofala o centrala termica!? Doar e aceeasi treaba ca la un frigider, nu? :wink:

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!

+Quote Post
gabimok
post Jan 20 2008, 07:49 AM
Post #4

Membru senior

Ce sa mai fac cu ea acum?Sa o arunc?

+Quote Post
terman
post Jan 20 2008, 05:58 PM
Post #5

Membru senior
Group Icon

Member No.: 1,696

n-are treaba cu frigiderele N.W. sint facute de Demirdokum,o companie,culmea,cumparata de Vaillant anul asta.o firma de 500 angajati dar cu o cifra de afaceri de juma de miliard euroi pe 2007.
fie va inlocui sch. si posibil sa nu-l mai deranjeze vreo citiva ani buni,fie ii va face probleme mereu.
eu zic sa inlocuiesti sch. si vezi ce s-o mai intimpla.daca tot face figuri,atunci o schimbi cu una ca lumea,piata pute de oferte si ct. beton,nu rahaturi.

+Quote Post
gabimok
post Jan 27 2008, 06:09 AM
Post #6

Membru senior

Cat m-ar ajunge un schimbator pentru aceasta centrala?

+Quote Post
terman
post Jan 27 2008, 04:35 PM
Post #7

Membru senior
Group Icon

vreo 6-7 mil.vechi,poate mai putin,stiu si eu?oricum sub 6 mil. nu vad sa coste.

+Quote Post
gabimok
post Jan 30 2008, 06:40 PM
Post #8

Membru senior

La acest cost,o sa o vand...........astept oferte............

+Quote Post
Costi
post Feb 10 2008, 11:59 AM
Post #9

Membru
Group Icon

Member No.: 1,973

Buna ce parere aveti de centralele termice cerasmart de la junkers mostenesc euroline compact daca da sau daca nu in ce masura

+Quote Post
terman
post Feb 10 2008, 02:51 PM
Post #10

Membru senior
Group Icon

nici intr-un caz, e o ct. in condensare f. reusita,si nici pretul nu e mare,parca vreo cincizeci si ceva mil. vechi.
euroline e o exceptie,Junkers nu fac porcarii.

+Quote Post
Costi
post Feb 14 2008, 04:58 PM
Post #11

Membru
Group Icon

Member No.: 1,973

terman mai inteles gresit,ma refer la centralele cerasmart nu la centralele crapur,care sunt din gama cea mai buna din ce ascos junkersul pe piata.

+Quote Post
terman
post Feb 14 2008, 05:34 PM
Post #12

Membru senior
Group Icon

cerasmart este tot o condensare,nu difera esential de cerapur.
poate vrei opinii despre ceraclass

+Quote Post
SuperMario
post Apr 27 2008, 10:25 PM
Post #13

Membru senior
Group Icon

From: Roma
Member No.: 2,068

QUOTE (instalator @ Jan 19 2008, 09:51 AM) *
Din pacate arctic este o centrala cu probleme ! Pana acum la centralele arctic la care am facut pif sau interventie am intalnit aceleasi probleme - zgomot in timpul functionarii (nu tot timpul!). La unele in timpul functionarii pe acm la altele pe incalzire.Am schimbat o placa electronica (centrala nu functiona deloc) chiar la pif,si am constatat ca pentru inlocuire mi-au trimis alt model(au schimbat intre timp schema),si functiona cat am facut probele foarte bine. Am facut toate reglajele si am facut toate verificarile necesare:vana de gaz , placa electronica ,chit de evacuare,pompa,senzori NTC,aerisita instalatia,etc. dar era in parametri.Dupa parerea mea sunt 3 variante :
Vicii de fabricatie sau proiectare gresita pe restul partii hidraulice (pompa,trasee,etc.) nu cred pentru ca la unele apare zgomot la incalzire la altele pe acm si fiind schimbator bitermic sunt trasee separate. Din experienta aceleasi simptome le-am gasit la centralele Beretta Ciao care are tot schimbator bitermic dar in acest caz obturarea scimbatorului aparea in timp ( dupa luni sau ani de functionare ). Nu era voba de schimbator infundat ci pur si simplu deformat in interior.
O sa incerc sa mai iau legatura cu cel caruia i-am schimbat placa sa vad daca are si el probleme cu zgomote in schimbator.Atentie la schimbatorul bitermic nu trebuie sa ramai fara apa pe circuitul de acm .

Situatia se poate imbunatati reducand presiunea gazului la vana(ex:ptr o 24Kw in loc de 110mmCA ii dai 80mmCA).

--------------------
Daca ai un mic dubiu...atunci sa n-ai nici un dubiu...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st May 2018 - 01:03 AM

www.centrale-termice.ro Web analytics