IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Nelamurire in legatura cu "PROCEDURA DE DEBRANSARE"
KRAG
post Aug 5 2004, 11:20 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: Cluj-Napoca
Member No.: 121

.........................................................................................................
3. Pentru blocurile contorizate este suficient acordul Asociatiei de proprietari pentru debransare, fara a fi necesara intocmirea REFERATULUI TEHNIC DE SPECIALITATE de catre furnizorul de energie termica.
...........................................................................................................
Administratorul ma intreaba unde scrie asa ceva. Blocul nostru este contorizat pe reteaua de termoficare. Exista contor la fiecare scara. Totusi
administratorul spune ca trebuie sa ma duc la RAT (Regia Autonoma de Termoficare) si sa depun cerere. Aprobarea la RAT costa 500.000 lei. La costurile unei instalatii termice nu ar fi un cost suplimentar prea mare, dar nu vad de ce sa-i platesc daca nu este nevoie.
Intrebarea mea ar fi in ce lege scrie asa ceva, citatul este luat din "PROCEDURA DE DEBRANSARE DE LA RETEAUA DE TERMOFICARE".
Personal am cautat in HG 400/2003 si in HG 1386/2003 si nu am gasit asa ceva. As avea nevoie ca sa pot demonstra administratorului ca am dreptate. Va multumesc.
Go to the top of the page

+Quote Post
Geo Palade
post Aug 5 2004, 12:25 PM
Post #2

Membru senior

Member No.: 32

(KRAG)
.........................................................................................................
3. Pentru blocurile contorizate este suficient acordul Asociatiei de proprietari pentru debransare, fara a fi necesara intocmirea REFERATULUI TEHNIC DE SPECIALITATE de catre furnizorul de energie termica.
...........................................................................................................
Administratorul ma intreaba unde scrie asa ceva. Blocul nostru este contorizat pe reteaua de termoficare. Exista contor la fiecare scara. Totusi
administratorul spune ca trebuie sa ma duc la RAT (Regia Autonoma de Termoficare) si sa depun cerere. Aprobarea la RAT costa 500.000 lei. La costurile unei instalatii termice nu ar fi un cost suplimentar prea mare, dar nu vad de ce sa-i platesc daca nu este nevoie.
Intrebarea mea ar fi in ce lege scrie asa ceva, citatul este luat din "PROCEDURA DE DEBRANSARE DE LA RETEAUA DE TERMOFICARE".
Personal am cautat in HG 400/2003 si in HG 1386/2003 si nu am gasit asa ceva. As avea nevoie ca sa pot demonstra administratorului ca am dreptate. Va multumesc.

Nu ai gasit pt ca nici nu exista. Nici HG 400/2003 si nici HG 1386/2003 nu fac referire la debransare ci doar la modificari aduse instalatiilor interioare ale condominiului. Debransarea nu este o modificare (daca modific ceva se presupune ca mai merge ceva peurma) si in plus toate caloriferele sunt prevazute din constructie cu robineti de reglare ce pot inchide complet accesul agentului termic in radiator, deci nu te opreste nimeni sa le inchizi si sa platesti cit ai consumat (adica nimic). Modificarile si referatul tehnic de specialitate la care fac referire HG400 si HG1386 sunt pentru alte situatii cum ar fi renuntarea la o parte din radiatoare, modificarea nr de elementi sau tipul de radiator etc. pentru blocuri care nu au contoare. Referatul este util asociatiei pentru a hotari in adunarea generala modul de repartizare a cheltuielilor. In plus, Consiliul General al Municipiului Bucuresti a emis o hotarire (41/2002) in care precizeaza la articolul 8 ca limita de responsabilitate a furnizorului este contorul de bloc sau de scara. Incearca sa gasesti ceva similar si pt cazul tau. Taxa de 500.000lei este costul efectiv al debransarii (taiat tevi, pus dopuri sau sudura tevi, etc.). Debransarea nu esti obligat sa o faci cu cei de la RAT (o pot face de ex. cei care monteaza centrala).

+Quote Post
stevan
post Aug 8 2004, 02:08 PM
Post #3

Nou venit
*

From: Arad, într-un bloc
Member No.: 195

(KRAG)
administratorul spune ca trebuie sa ma duc la RAT (Regia Autonoma de Termoficare) si sa depun cerere.

Revin: unde scrie? adică: poate administratorul/preşedintele/asociaţia impune acest referat?

+Quote Post
bittek
post Aug 9 2004, 06:32 AM
Post #4

Membru
**

Member No.: 13

Cei de la asociatie refuza sa ia in considerare acest act,trebuie sa rezolvi la RADET problema,altfel nu rezolvi nimic.In aceeasi situatie am fost si eu.

+Quote Post
guvernul
post Aug 9 2004, 04:33 PM
Post #5

Membru
**

Member No.: 109

Tocmai am primit si eu de la RADET un raspuns la cererea de debransare. De fapt mai bine ma lipsesc de el, caci de fapt nu fac decat sa-mi spuna povestea pe care o stiti cu totii: calea pentru debransare in 6 trepte de urmat, intre care una e raportul tehnic de specialitate.

Eu am aprobarea asociatei (a presedintelui, caci administratorul e in spital) si la un vot cred ca s-ar obtine si in Adunarea Generala a asociatiei (care e o asociatie de proprietari de scara de bloc). Blocul (scara) e contorizat(a) pentru energie termica.

Am o intrebare. Ce pot face in acest punct? Bazandu-ma pe acceptul asociatiei, pot sa platesc o firma specializata care sa ma debranseze, sa uit de aiurelile spuse de RADET si sa-mi instalez microcentrala? Sau sa contactez un avocat si sa dau in judecata RADET-ul? Sa nu uitam exceptia de neconstitutionalitate la prevederile pe care le invoca RADET, in cazul in care ar avea ei dreptate in interpretarea legilor.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th September 2018 - 03:59 AM
Aer conditionat | Centrale termice