IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
consum centrala termica
mark
post Jan 7 2008, 07:43 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: targoviste
Member No.: 1,886

Salut! sunt noua pe forum si as vrea sa aflu despre consumul ridicat al centralei Immergas eolo mimi. Este mult sau putin cam 25 m3 pe zi?

--------------------
Intr-o lumea ireala,
Eu sunt un fapt real!
Go to the top of the page

+Quote Post
terman
post Jan 7 2008, 08:47 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
Member No.: 1,696

consuma al dracu de mult 'mimi" a ta,nu-i normal consumul,se intimpla ceva.
fiind o ct. de 24 kw,banuiesc ca e intr-un apartament de dimensiuni obisnuite.

+Quote Post
san
post Jan 7 2008, 10:57 PM
Post #3

Membru senior
Group Icon

Member No.: 406

depinde, da mai multe detalii!!!! :twisted:

+Quote Post
CristianG
post Jan 8 2008, 09:18 AM
Post #4

Membru senior
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 3

Consumul de gaz la o centrala nu variaza liniar. Adica la un apartament cu 60 mp, -5grdC exterior si 22 grdC interior consumul pe noapte poate fi de 4 mc gaz,

insa,

in aceeasi situatie daca la interior vrem 26 grdC, se pot consuma chiar si 16 mc gaz.

=> depinde foarte mult de cum este utilizata... temperatura exterioara, interioara, izolatia casei, etc. Nu se poate sa spunem, da e mult sau e normal pe baza datelor furnizate.

+Quote Post
mark
post Jan 8 2008, 02:51 PM
Post #5

Nou venit
*

revin cu detalii despre nenorocirea mea numita centrala. este montata intr-o casa de 80m2, izolata la exterior cu poliestiren de 5, cu termopane. Am 7 calorifere: 3 de 1400, 1 de 1600, 1 de 600 si 2 de 400. in luna decembrie am consumat 600m3 de gaze. Cred ca sunt probleme si cutermostatul de ambient. Este mecanic si de fiecare data in camera am cu 2-3 grade mai mult decat temperatura la care il fixez. Dati-mi un sfat! Mi se pare enorm consumul. Care sa fie cauza?

--------------------
Intr-o lumea ireala,
Eu sunt un fapt real!

+Quote Post
CristianG
post Jan 8 2008, 03:22 PM
Post #6

Membru senior
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 3

O varianta extrem de simpla este schimbarea termostatului mecanic cu un termostat electronic (cu senzor rezistiv cu sensibilitate mult mai mare). Se pot gasi, in functie de facilitati, incepand de la 70 RON.

Oricum, indiferent daca are sau nu are probleme centrala, termostatul trebuie schimbat...

Cele 2-3 grade in plus e posibil sa fie de fapt mai mult de 2-3 si de aici consumul exagerat.

+Quote Post
terman
post Jan 8 2008, 03:34 PM
Post #7

Membru senior
Group Icon

se pare ca nu "mimi" a ta e primul suspect,consumul e drept exagerat de mare.referitor la ce a spus Cristian,pot confirma ptr. ca este si cazul meu.
daca cobor de la 23 la 22,5 temperatura ,in 24 ore economisesc 3 m.c.
iaca 100 mc lunar,numai din juma de grad.daca dau temp. la 25 nu se mai opreste decit in aprilie,e ca un prag termic si tine de marimea instalatiei,corelata cu caracteristicile termice ale locuintei.

+Quote Post
mark
post Jan 8 2008, 06:25 PM
Post #8

Nou venit
*

am omis ceva. Am setat temperatura pentru instalatie la 60 de grade. Centrala se opreste de obicei pe la 64-65 de grade. Dupa ce se opreste pe ecranul centralei imi afiseaza temperaturi aiurea: 88, 72, 90 .... E normal?

--------------------
Intr-o lumea ireala,
Eu sunt un fapt real!

+Quote Post
terman
post Jan 8 2008, 07:19 PM
Post #9

Membru senior
Group Icon

nu-i normal,pe masura ce pompa raceste(dupa oprirea flacarii),ar trebui ca pe display sa apara scaderea temperaturii.

+Quote Post
instalator
post Jan 18 2008, 07:35 AM
Post #10

Membru senior
Group Icon

From: BRAILA
Member No.: 1,932

Consumul unei centrale termice este influentat de mai multi factori :
1. Necesarul de caldura al cladirii ce se incalzeste si in acest caz sunt o serie intreaga de factori care se iau in calcul (materialele din care este construita cladirea,traficul pe usi,pozitionarea in functie de punctele cardinale,etc. conform STAS 1907/97)
2. Montajul corect al termostatului de ambient - 1.5m de la pardoseala,amplasat pe un perete interior, pozitionat intr-o zona deschisa (nu la colturi ,dupa usi,etc.)
3. Echilibrarea termo-dinamica corecta a radiatoarelor (la punerea in functiune a centralei se face din robinetul de retur)
4. Calitatea gazului metan , din cate cunosc el nu este la fel in toata tara .
5. Reglarea corespunzatoare a centralei termice , iar o verificare a acesteia se face prin masurarea eficientei cu testerul la gaze arse. La un randament scazut automat va creste consumul de gaz.Atentie in special la: corectitudinea montajul chitului de evacuare , reglajele pe vana de gaz si placa electronica pentru minim la aprindere si maxim in functionare , ventilatorul sa functioneze in parametri.
6. Consumul de apa calda menajera . In momentul in care se foloseste a.c.m. centrala functioneaza la capacitate maxima . Asta inseamna ca la o ora de functionare pe a.c.m. se consuma peste 2 mc de gaz metan (la o centrala de 24 kw si 11l/min si un DT 25 grdC ).
7. Contoarul de gaz poate fi defect si trebuie verificat.
8. Atentie si la ceilalti consumatori de gaz care sunt pe aceeasi instalatie cu centrala : aragaz , etc.

--------------------
ABDULA DANIEL

+Quote Post
ssilvviu
post Jan 9 2011, 02:17 PM
Post #11

Membru
**

Member No.: 1,458

Am schimbat pompa la centrala parintilor acum 2 ani cu una de putere mai mica (prima avea 3 trepte de turatie, pana la 85W, iar asta noua are doar 2, maxim 45W).
De atunci mama se plange ca centrala ei consuma ceva mai mult si incalzeste mai greu casa.
Partea a 2-a este explicabila, dar nu imi pot imagina de ce ar consuma mai mult.
Este posibil asa ceva? Sau e gazul mai slab?

+Quote Post
nic
post Jan 14 2011, 04:35 PM
Post #12

Nou venit
*

Member No.: 13,458

in casa (bungalow) inchiriata de curand centrala bosch veche a fost inlocuita cu o centrala nou noutza Bosch condens 3000 W
suprafata incalzita = cc 100 m2 (avem si calorifere cat si incalzire prin podea)
luna trecuta in Olanda temperatura a fost min -15, max -2
10 zile am fost plecatzi in vacantza si centrala am setat o la 15 grade.
cat am stat acasa termostatul a fost setat la 20 grade constant.
consumul total pt 2 persoane (caldura + gatit frecvent + dus/baie) intr o luna: fix 350 m3 gaz

am fost socatzi avand in vedere ca aceeasi cantitate am folosit in 11 luni intr un ap de 80 m2 anul trecut...(izolatia la ambele nu difera f mult la fel si geamurile, usile) sad.gif

+Quote Post
ssilvviu
post Jan 14 2011, 06:24 PM
Post #13

Membru
**

350 e un consum imens, petru 15 grade.
Sa nu fie termostatul cu probleme si sa fi tinut temperatura la 22.

+Quote Post
SuperMario
post Jan 17 2011, 10:45 PM
Post #14

Membru senior
Group Icon

From: Roma
Member No.: 2,068

QUOTE (ssilvviu @ Jan 9 2011, 03:17 PM) *
Am schimbat pompa la centrala parintilor acum 2 ani cu una de putere mai mica (prima avea 3 trepte de turatie, pana la 85W, iar asta noua are doar 2, maxim 45W).
De atunci mama se plange ca centrala ei consuma ceva mai mult si incalzeste mai greu casa.
Partea a 2-a este explicabila, dar nu imi pot imagina de ce ar consuma mai mult.
Este posibil asa ceva? Sau e gazul mai slab?

Cred ca ti'ai dat singur raspuns la intrebare...

--------------------
Daca ai un mic dubiu...atunci sa n-ai nici un dubiu...

+Quote Post
ssilvviu
post Jan 18 2011, 06:30 PM
Post #15

Membru
**

Asa ma gandeam si eu smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th February 2018 - 11:55 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics