IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Ajutor!Centrala termica GPL!
martinicu789
post Jul 28 2004, 04:09 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 149

Buna Ziua!

As dorii o informatie privind centralle termice pe Gpl!Ma gindesc sau deja m-am hotarit sa-mi instalez un recipient de 3000ltrii de Gaz Butan!Momentan detin o centrala pe Lemne deoarece nu am gaze in zona in care mI-am construit casa :cry: ! Puterea centralei pe lemne este de 34 kw! Cum mi-au calculat baietii de la o firma care mi-au si instalato! E ,acuma pute-ti sa ma ajutati sau sa-mi dati un sfat de un tip de centrala pe Gpl cu puterea de 34 kw la un pret mai rezonabil! Tin sa mentionez ca centrala pe Gpl o vreau simpla pe circuit inchis vreau sa o folosesc numai la incalzirea casei! nu si la apa calda pentru baie sau altceva! Si daca se poate racorda si la cealalta cu lemne ! De exp. sa o folosesc pe cea cu lemne ziua si cea pe GPL noaptea!
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS!
Go to the top of the page

+Quote Post
Geo Palade
post Jul 29 2004, 05:45 AM
Post #2

Membru senior

Group: Members
Member No.: 32

(martinicu789)
Buna Ziua!

As dorii o informatie privind centralle termice pe Gpl!Ma gindesc sau deja m-am hotarit sa-mi instalez un recipient de 3000ltrii de Gaz Butan!Momentan detin o centrala pe Lemne deoarece nu am gaze in zona in care mI-am construit casa :cry: ! Puterea centralei pe lemne este de 34 kw! Cum mi-au calculat baietii de la o firma care mi-au si instalato! E ,acuma pute-ti sa ma ajutati sau sa-mi dati un sfat de un tip de centrala pe Gpl cu puterea de 34 kw la un pret mai rezonabil! Tin sa mentionez ca centrala pe Gpl o vreau simpla pe circuit inchis vreau sa o folosesc numai la incalzirea casei! nu si la apa calda pentru baie sau altceva! Si daca se poate racorda si la cealalta cu lemne ! De exp. sa o folosesc pe cea cu lemne ziua si cea pe GPL noaptea!
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS!

Orice cazan mural de 34KW e bun pt ca pot functiona si cu gaz metan si cu GPL singura diferenta fiind duzele de la arzator care la gaz metan sunt de 0.6-0.7mm iar la GPL sunt de 0.3mm. De altfel poti sa vezi in prospectul cazanului ca se dau parametrii atit pt gaz metan cit si pt GPL.Cind cumperi centrala sa precizezi ca o vrei pe GPL si nu este nici o problema (pretul este acelasi).
Daca vrei sa pastrezi vechiul cazan cu lemne este posibil dar sa pui robineti de separare pe tur si pe retur la cazanul cu lemne iar la cel mural o vana cu trei cai (preferabil) sau robineti de separare pe tur si pe retur.
Nu stiu daca se fac cazane murale fara preparare apa calda dar oricum nu te deranjeaza pt ca dupa ce ai incarcat instalatia. Parerea mea este sa nu iei un cazan cu tiraj natural ia unul cu tiraj fortat.
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2014 - 06:36 PM

Aer conditionat