IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
vreau centrala termica
bogdan2007
post Jun 28 2007, 08:43 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 1,622

Buna ziua, tuturor !

Inainte de toate vreau sa multumesc celor care au avut ideea forumului si de asemenea celor care ma vor ajuta cu unele respunsuri.
Sunt proprietarul unui apartament la ultimul etaj, intr-un bloc cu o singura scara.
Apa calda ajunge la temperatura acceptabila dupa 2 ore de curs continuu, iar de caldura iarna nu mai vorbesc.

Vreau sa-mi instalez centrala termica de apartament si, desi am aflat foarte multe informatii de pe acest forum, nu am reusit sa le pun cap la cap si sa inteleg care este ordinea operatiunilor.

Unde trebuie sa merg mai intai ? care sunt pasii pentru obtinerea tuturor aprobarilor, avizelor, autorizatiilor ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

PS stiu ca nu e voie sa facem publicitate, dar mi-ar fi de mare ajutor o recomandare pentru una/mai multe firme serioase.
Go to the top of the page

+Quote Post
dory
post Jun 28 2007, 01:25 PM
Post #2

Membru
Group Icon

Group: Instalatori
From: Provincie
Member No.: 908

Mai intai ar trebui sa stim mai multe detalii ca de ex. daca ai instalatie de gaz individuala (contract individual cu gazul) si daca nu ai, primul pas ar fi sa iei legatura cu un furnizor de gaze din orasul tau .

--------------------
:)

+Quote Post
bogdan2007
post Jun 28 2007, 05:30 PM
Post #3

Nou venit
*

Multumesc mult pentru raspunsul prompt.

Detaliile sunt urmatoarele : stau in Bucuresti, intr-un bloc clasic, conectat la RADET si nu am contract propriu cu Distrigaz. Contractul de furnizare gaze e incheiat cu asociatia de proprietari.

Asadar, primul pas ar fi sa merg la Distrigaz sa cer incheierea unui contract individual si aprobarea pentru o instalatie de gaz separata?

De procedura asta nu se poate ocupa firma de la care cumpar centrala si care o si monteaza si proiecteaza instalatia de gaz sau trebuie sa umblu de nebun pe la ghisee si firme?

+Quote Post
dory
post Jun 28 2007, 06:14 PM
Post #4

Membru
Group Icon

Group: Instalatori
From: Provincie
Member No.: 908

Da la Distrigaz trebuie sa mergi, pentru acordul de acces la sistemul de distributie(nominalizare), cu o copie dupa actul de proprietate(pe numele celui care face cererea), buletin, copie dupa buletin si o taxa care se plateste la casierie. Se completeaza o cerere tip si in termen de 30 de zile se elibereaza acordul dupa care se poate executa proiectul instalatiei de gaz de catre o firma autorizata ANRGN in proiectare si eventual executie,iar pentu instalatia de incalzire autorizati ISCIR.

--------------------
:)

+Quote Post
bogdan2007
post Jun 28 2007, 06:47 PM
Post #5

Nou venit
*

Excelent.
In sfarsit o veste buna.
Maine ma infatisez la ei.

Multumesc mult pentru raspuns.

Toate cele bune.
Bogdan

tongue.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th May 2018 - 09:10 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics