IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Autorizatia de functionare centrala termica proprie
Marian Io
post Jul 17 2006, 07:52 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 401

Am facut o debransare de la centala de bloc si am o centala de incalzire proprie cu tiraj fortat Viessmann. Centrala a functionat toata iarna, iar acum a venit un agent cu autorisatie ISCIR sa ii faca autorizarea punerii in functiune.
Instalatia are detector de gaz cu electrovalva. Centala este montata in bucatarie, iar bucataria are geamuri termopane.
Agentul refuza sa faca faca autorizatia de punere in functiune si pretinde sa fac o gaura de evacuarea ( 25 dmp) ptr. "gaze viciate" de la aragaz. Centrala eate insa cu tiraj fortat si nu are nevoie nici de aer iar gazele sint evacuate fortat.
Bineinteles ca orice om cu mintea intreaga deschide fereasta sau usa cind gateste sau cind foloseste aragazul. Aragazul este racordat cu tevi fixe la reteaua de gaze.
Nu pot sa ma impac cu o asemenea absurditate. Ce se poate face? Exista altenative?. Linga bucatarie am o camara care este racordata la un cos de aerisiere. Este posiblil de a face de decupari in usile alaturate?
Din punct de vedere energetic este o crima sa faci o gaura in peretele afara. Arunci banii afara. Caloriferul ( are termostat) ar merge zi si noate la maximum din cauza aerului rece ce intra prin gaura.
Ce este de facut ? Multumesc anticipat
Go to the top of the page

+Quote Post
CristianG
post Jul 18 2006, 07:00 AM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Bucuresti
Member No.: 3

Normativul asa prevede... nu aveti alta optiune.

+Quote Post
new_valis
post Jul 18 2006, 03:51 PM
Post #3

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Este suficienta si o priza de aer de 100 cmp (normativul spune ca trebuie cate 25 cmp. pt. fiecare Nmc de gaz instalat, dar minim 100 cmp). Iar pt. o CT vorbim de 3 Nmc. de gaz. Deci, ajung 100 cmp.

Cu siguranta in proiectul de gaz este prevazuta aceasta priza! Chiar verifica daca asa este!

Si o aerisire de doar 100 cmp. nu va duce nicicum la pierderi majore de caldura..... :!:

+Quote Post
dory
post Jul 19 2006, 10:41 AM
Post #4

Membru
Group Icon

From: Provincie
Member No.: 908

Nu vad ce legatura are agentul cu aragazul , eu cred ca este treaba celor de la gaze sa verifice acest lucru . Cat despre aerisirile prevazute in proiecte sunt curios cati le respecta. Mai sunt si alte firme autorizate ,poti sa chemi pe altcineva.

--------------------
:)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd May 2018 - 05:28 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics