IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Ma gandesc sa ingrop in pardoseala conductele de apa...
Iulianna
post Apr 7 2006, 07:27 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 929

Imi renovez apartamentul. Din considerente estetice, ma gandesc sa ingrop in pardoseala conductele de apa si agent termic.
Am vazut la cineva acasa (apartament la bloc) ca le-a ingropat in pardoseala (pe langa perete) si dupa aproape 3 ani nu au nici o problema in exploatare.
A mai procedat si altcineva in acest fel? Care sunt problemele de care v-ati lovit?
Go to the top of the page

+Quote Post
dory
post Apr 7 2006, 08:38 PM
Post #2

Membru
Group Icon

Group: Instalatori
From: Provincie
Member No.: 908

Depinde din ce material sint conductele acelea ingropate,si ce fel de inbinari au fost folosite.

--------------------
:)

+Quote Post
CristianG
post Apr 8 2006, 06:08 AM
Post #3

Membru senior
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 3

Se foloseste sistemul distribuitor-colector astfel incat sa nu existe in pardoseala nici un fiting (adica teava dintr-o bucata). Conductele pot fi de cupru, polietilena reticulata sau multistrat.

+Quote Post
adila
post Aug 7 2006, 12:44 PM
Post #4

Nou venit
*

Member No.: 1,139

cred ca conductele tele ar trebui izolate. poti merge pe mana unui instalator care a mai facut asa ceva.

+Quote Post
GANDMVS
post Aug 7 2006, 02:31 PM
Post #5

Membru
Group Icon

From: in alta parte decit ar trebui
Member No.: 796

Personal iti spun ca am facut instalatii ingropate la apartamente. La inceput le faceam cu cupru, imbinarile cu sudura tare (cu electrod topit la autogen). Conditiile actuale fac aceasta optiune prea scumpa, asa ca de vreo un an folosim teava Rautitan de la Rehau pentru care avem o garantie de invidiat. Plus ca are caracteristici speciale pentru montajul ingropat (si bineinteles) izolat. Plus sistemul de imbinare prin manson alunecator - sistem extraordinar, din punctul meu de vedere. cauta un distribuitor de Rehau si cere-i o oferta. La montaj o sa trebuiasca sa apelezi tot la un specializat in domeniu, ca sa ai garantia unei executii fara probleme.
Mai fac si alti producatori tehnologii similare. Iti recomand sa consulti si aceasta alternativa. S-ar putea sa fie exact ce cauti.
Iar daca vrei si centrala, numai intreaba-ma!
Bafta!

+Quote Post
Colonel
post Feb 10 2007, 08:57 AM
Post #6

Nou venit
*

Member No.: 1,507

Am incercat-o eu, intr-un apartament de bloc. Trebuie sa ai un meserias calumea, sa folosesti tevi de cupru de preferat, traseul sa aiba pe unde sa defuleze daca se sparge ceva (adica nu torni beton peste tevi ci le pui pe sub parchetul laminat) si la capetele traseului sa existe aerisiri astfel incat caldura acumulata pe traseu sa aiba pe unde sa iasa.

Eu mi-am pus fortata de proiect si sunt f multumita, traseul incalzeste fain gresia si n-am probleme.

Hope this helps.

Livia Homutescu

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th February 2018 - 07:57 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics