IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Centrale termice pe combustibil solid
dory
post Apr 2 2006, 11:47 AM
Post #1

Membru
Group Icon

Group: Instalatori
From: Provincie
Member No.: 908

Revin cu intrebarea. Chiar nu stie nimeni?

--------------------
:)
Go to the top of the page

+Quote Post
new_valis
post Apr 2 2006, 03:05 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Normativul care reglementeaza montarea centralelor cu comb. solid este PT-A2/2003. Deasemenea, I 13/2002 impune reguli stricte.

Dupa stiinta mea, nu este NIMENI din Romania autorizat in acest domeniu.Daca ma insel, cu scuzele de rigoare rog sa fiu si eu informat.

In orice caz, cine isi monteaza o astfel de centrala trebuie sa respecte cateva reguli , cum ar fi :

- vas de expansiune deschis
- pe cat posibil , realizarea unei instalatii ce functioneaza pe principiul termosifonului (sa nu aiba nevoie de pompa de circulatie). Daca acest lucru nu este posibil, sa se asigure posibilitatea alimentarii alternative a pompei
- montarea unui dispozitiv parascantei pe racordul de iesire al cosului de fum.

Nu este indicat sa-ti rezolvi prin regie proprie o astfel de lucrare. Cere mai intai opinia unei societati care activeaza in domeniu.

+Quote Post
dory
post Apr 7 2006, 08:27 PM
Post #3

Membru
Group Icon

Multumesc pentru raspuns. tongue.gif
M-am interesat la o societate care activeaza in domeniu si mi-au spus ca se poate monta si cu vas de expansiune inchis cu conditia montarii unor supape de siguranta iar la cele cu gazeificare a unei termo-supape de racire.Cit despre circulatia libera au spus ca este de ajuns la primele doua radiatoare.Despre dispozitivul parascantei nu stiau nimica.
Ce ziceti este bine si asa?

+Quote Post
new_valis
post Apr 8 2006, 02:54 PM
Post #4

Membru senior
Group Icon

Evident ca daca se foloseste vas de expansiune inchis sunt OBLIGATORII supapele de siguranta! Dar repet, solutia nu este indicata la centralele cu comb.solid.

Si ca sa fiu si mai explicit, iata un caz la care am fost martor acum cativa ani:

- o instalatie de incalzire clasica, cu un cazan pe lemne, cu vas de expansiune inchis , doua supape de siguranta, circulatie fortata - cu pompa. In timpul functionarii, s-a produs o pana de curent. Pompa s-a oprit, iar cazanul , care era la 60-65 grd.C , a ajuns in mai putin de 30 sec. la temperatura de fierbere a apei. Cresterea brusca de presiune din cazan a facut ca supapele sa se deschida dar,evident, in loc de apa a refulat abur care efectiv a topit scaunele supapelor (care erau de cauciuc).

Desi era fochistul chiar acolo cand s-a petrecut toata treaba - si care s-a grabit sa stinga focul mai intai -, a durat foarte mult pana s-a revenit la normal. Supapele , in schimb , au trebuit schimbate.

Iata si motivul pentru care am sugerat in mesajul precedent realizarea alimentarii alternative a pompei. Daca pompa continua sa functioneze , nimic nu s-ar fi intamplat.

Pe de alta parte, daca era montat un vas de expansiune deschis, presiunea in instalatie nu ar fi depasit nicicum H-ul vasului, iar aburul format era preluat de acesta , iar efectul negativ anihilat.

Sistemul de siguranta la supraincalzire este foarte indicat, dar acesta este de regula livrat de fabricant. La cazanele care nu au asa ceva , e mai dificil de adaptat ( de obicei este o serpentina imersata pe turul cazanului si prevazuta cu un robinet termostatic ce deschide automat daca temp. apei depaseste 95 grd.C).

+Quote Post
dory
post Apr 9 2006, 06:09 AM
Post #5

Membru
Group Icon

Da este adevarat ceea ce spuneti dar daca exista libera circulatie cel putin la primele doua radiatoare,mai exista pericolul supraincalzirii?
Puteti sa-mi dati niste detalii in legatura cu dispozitivul parascintei?

+Quote Post
new_valis
post Apr 13 2006, 02:29 PM
Post #6

Membru senior
Group Icon

Daca era libera circulatia la primele doua radiatoare sigur nu se intampla situatia pe care am prezentat-o. Pentru ca atunci ar fi fost vorba de o instalatie realizata prin termosifon, care nu mai avea nevoie de pompa si care ar fi fost echipata cu vas de expansiune deschis!!

In cazul prezentat de mine era vorba de o instalatie cu circulatie eminamente fortata, cu tubulatura HENCO, iar cazanul era montat la acelasi nivel cu radiatoarele (macar daca era in pozitia 'inecat' poate se manifesta mai putin violent).

Dispozitivul antiscantei este de fapt o sita metalica ce se monteaza in varful cosului de fum (de regula acopera spatiul dintre partea superioara a cosului si 'palaria' ce se monteaza in varf). Sigur, unii producatori au venit cu variante mai complicate, dar rolul lor este unul foarte simplu: sa nu permita iesirea pe cos a eventualilor taciuni care continua sa arda si dupa ce trec de camera de ardere. Mai multe detalii se gasesc in normativul I13/2002.

+Quote Post
dory
post Apr 14 2006, 01:58 PM
Post #7

Membru
Group Icon

Multumesc pentru informatii.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd May 2018 - 05:31 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics