IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
VTP
f.marinescu
post Feb 20 2006, 10:07 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 894

Am sunat la o firma care mi-a comunicat faptul ca VTP si AF costa 2 mil si este valabila un an.

Cele 2 mil./an nu acopera defectiunile din perioada de un an pt care s-a facut verificarea. Este deci tot o "taxa de protectie" (!) , similar autovehiculelor.

Daca alte firme au alte preturi, conditii si perioade de valabilitate, rog postati aici.
Go to the top of the page

+Quote Post
CristianG
post Feb 20 2006, 10:35 AM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
Member No.: 3

Nu cred ca v-au furnizat informatia corecta. VTP este valabil 2 ani, insa este obligatoriu sa faceti si un contract de service (daca centrala a iesit din garantie) si probabil contractul era valabil 1 an. Preturile variaza de la 650.000 la milioane...

+Quote Post
f.marinescu
post Feb 20 2006, 11:20 AM
Post #3

Nou venit
*

(CristianG)
Nu cred ca v-au furnizat informatia corecta. VTP este valabil 2 ani, insa este obligatoriu sa faceti si un contract de service (daca centrala a iesit din garantie) si probabil contractul era valabil 1 an. Preturile variaza de la 650.000 la milioane...

Si mie mi se pare ceva tipic democratiei originale. Adica in loc sa-ti ia 4 mil la doi ani iti ia 2 mil pe an...
Am spus si eu de ce anual...? Si totusi reprezentanta firmei a spus exact ce am postat initial: 2 mil /an si plata oricarui defectiuni. Oricum daca se pretinde in mod obligatoriu incheierea unui contract de service pt centrala, trebuie sa se introduca si contract de service pt autovehicul. E acelasi lucru!

Cel mai corect era ca verificarea sa fie gratuita si sa se plateasca doar operatiile de intretinere a caror necesitate s-a constatat, fie ele chiar si mimate.

De ce nu si VTP pt aragaz, soba etc... si alte instalatii improvizate? Cineva are ceva cu centralele, care sunt ultramoderne si cu randament bun, pt a salva sistemul centralizat invechit si cu pierderi mari...

Oricum, daca nu se vor centralele, ne vom intoarce la improvizatii... acelea nu se vad, nu se aud si nu sunt supuse reparatiilor si verificarilor periodice.

Aragazul este deci, SFANT.

Cateva tevi nenorocite in cuptor, vas de expansiune si gata... toata lumea e linistita.

Si cand te gandesti ca majoritatea accidentelor sunt provocate de masini de gatit.

Au fost cazuri de scapari de gaze nearse la centralele moderne(altele decat scapari pe la tevi, racorduri din afara centralei), fara flacara de veghe? Eu n-am auzit!

Concluzia: CAPRA VECINULUI TB SA MOARA!

+Quote Post
zamfir costin
post Feb 21 2006, 07:53 AM
Post #4

Membru senior
Group Icon

Member No.: 792

VTP- 2milioane o data la 2 ani
Improvizatiile de genul celor enuntate mai sus de dvs. incet- incet vor dispare (amenzi, dosare penale etc.)
Contractul de service este necesar pentru a impiedica clientul sa-l cheme pe Nea' Miticavecinulcaresepricepelaorice sa repare centrala si sa aveti prioritate in cazul unei interventii service (nu cateva zile de asteptare si cateva ore)

+Quote Post
CristianG
post Feb 21 2006, 08:12 AM
Post #5

Membru senior
Group Icon

Oricum piata este libera... adica semi libera, pentru ca trebuie sa fie autorizata firma respectiva pt service pentru marca si model... insa lucrurile se vor schimba....

+Quote Post
CristianG
post Feb 21 2006, 08:19 AM
Post #6

Membru senior
Group Icon

Statistici ISCIR:

Din 2002, 10 accidente si 7 avarii, soldate cu 10 morti. Cele mai multe (5 accidente si o avarie) in 2004.

+Quote Post
f.marinescu
post Feb 21 2006, 09:29 AM
Post #7

Nou venit
*

1."VTP- 2milioane o data la 2 ani"

Poate imi dati si mie un mesaj cu telefonul unei firme autorizata sa faca VTP.

2. Totusi vecinul care se pricepe la centrale si la toate, se pricepe si la automobile. Am mai spus, de ce pt acestea nu e obligatoriu contract de service. Nu e o discriminare? Sau doar o masura in sensul mentinerii centralelor enorme si paguboase, cum s-a aratat....!?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th May 2018 - 10:07 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics