IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Pompa de caldura, o solutie ?
Cristian Rada
post Feb 12 2006, 12:10 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: oradea
Member No.: 850

Am auzit de surse noi de energie, pompa de caldura e una dintre ele. Ma intereseza acest subiect. am citit multe despre el si am ramas impresionat. Poate sa-mi spuna careva(eventual utilizator,vanzator) parerea lui despre ele? cost, investitie, intrtinere.
As vrea sa stiu si parerile voastre referitor la investitie.
Mersi....
Nu am vazut live aceste pompe de caldura
Go to the top of the page

+Quote Post
Kermit
post Feb 13 2006, 07:54 PM
Post #2

Membru
**

From: Craiova
Member No.: 856

Cu o pompa de caldura poti asigura incalzirea casei pe timp de iarna , si climatizarea pe timp de vara! Din nefericire investitia este mare (si nu numai, dar avem de-a face si cu consumuri energetice importante!) si nu se justifica in ROMANIA!!!

Cu chestia asta nici eu nu sunt de acord. Consumurile energetice din contra sunt reduse, prin asta e si avantajul pompelor de caldura. Consumul unei pompe de 20kW se ridica undeva in jur de 3.5kW/h in regim de iarna, iar in regim de vara: 2.72 Kw/h.

Temperatura agentului termic este pe tur de 50 grd. C pretabila pentru o incalzire in pardoseala si ventilo-convectoare. Daca ar fi sa dimensionam o instalatie cu cazan in condensatie tot asta ar fi regimul de temperaturi. Iar ACM se poate livra la 45 grade. Singurul dezavantaj al lor este pretul dar si asta daca facem niste calcule pe un timp mai lung, luind in calcul tendinta de scumpire a combustibililor traditionali e recuperabil, dar deocamdata nu este la indemana oricui.

+Quote Post
CristianG
post Feb 14 2006, 07:42 AM
Post #3

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Bucuresti
Member No.: 3

Stiam ca la pompele de caldura raportul de transformare ajunge pana la 1:5

+Quote Post
Kermit
post Feb 14 2006, 12:45 PM
Post #4

Membru
**

From: Craiova
Member No.: 856

Coeficientul de eficacitate este de 5.5

+Quote Post
Cristian Rada
post Feb 14 2006, 07:21 PM
Post #5

Nou venit
*

From: oradea
Member No.: 850

Ce sa zic, toti producatorii de pompe de caldura se lauda cu coeficienti de performanta mari, dar de fapt acestia sunt undeva intre 2.8-3.5 pe durata iernii. Pe mine ma intereseaza consumul de curent al unei pompe pe durata iernii.Vreau sa fac o comparatie intre costul consumului de gaz la un cazan , a curentului electric la un cazan electric si a pompei de caldura.
OK, mersi ca ati raspuns la acest subiect
:wink:

+Quote Post
andy_potter
post Dec 27 2007, 06:58 PM
Post #6

Nou venit
*

Member No.: 1,860

Inainte de a discuta despre eficienta energetica, trebuie sa discutam espre tipul de instalare (circuit orizontal, vertical, deschis, etc) despre izolarea termica a imobilului, etc. Sunt o gramada de factori de luat in calcul. Cert este ca: in cazul cel mai defavorabil (izolatie termica PROASTA, pene de curent macar una la 3 zile) consumul lunar al pompei de caldura ce incalzeste undeva la 350 mp poate ajunge si la 30 mil lei vechi pe luna (caz documentat), ceea ce este un consum catastrofal in raport cu orice alta sursa de incalzire (sa nu uitam de temperaturile de lucru ale diferitelor sisteme de incalzire). Coeficientul de performanta de 3.5-5.5 este un fel de pacaleala de marketing in genul randamentului de mai mult de 100% la centralele in condensare pe gaz... acuma nu o sa intru in toata teoria lucrului mecanic, dar in momentul in care cineva ar fi in stare sa creeze un sistem cu un randament de 100% ar fi creatorul unui perpetuum mobile.... dar asta e o alta discutie. Pompe de caldura: le recomand calduros acolo unde nu exista alte surse, sau acolo unde lichidul vine din circuitul exterior (pamant) la o temperatura mai mare de 5 grd. Celsius chiar si pe timp de iarna. In rest... alta varianta eficienta de instalare a pompelor de caldura este cea cu incalzire cu aer (ventilatie), datorita temperaturilor joase cu care se lucreaza. Urmatorul sistem pe scara eficientei ar fi cel cu incalzire in pardosea, iar in cazul in care va ganditi sa instalati pompe de caldura pe sisteme de incalzire cu calorifere... mai ganditi-va. Sunt foarte multe aspecte de luat in calcul. Daca (spre exemplu) se doreste instalarea unei pompe de caldura cu circuit orizontal (1.5 m adancime) si cu incalzire cu calorifere, COP scade dramatic, ajungandu-se undeva la 1-2.5 in functie de temperaturile exterioare. Este o tehnologie noua, multi lucreaza "dupa ureche" si cel putin in zona Timisoara sunt multi clienti dezamagiti de aceasta tehnologie. Plus costurile de investitie FOARTE mari. Cei care sustin ca aceste costuri se recupereaza (la o vila pana in 500 mp) din consumul redus, sau nu stiu despre ce vorbesc, sau sunt din zona Oradea sau alte zone cu o sursa de caldura cu temperaturi ridicate, sau pur si simplu nu le pasa decat de vanzarea pompelor de caldura.

+Quote Post
terman
post Dec 27 2007, 07:18 PM
Post #7

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
Member No.: 1,696

in primul rind,pompa de caldura este eficienta cu temp. de 50-55 gr.,astfel ca ar fi necesara si o instalatie adecvata (incalzire in pardoseala sau ventiloconvectori).daca-i pompa aer - apa se duce dracu economia ptr. ca vei avea consumuri mari ptr.a nu ingheta compresorul(ac. merge pina la -5 sau -7 gr.).
ptr. pompa geotermala,nu vei scoate cheltuielile nicicind,tot sistemul te arunca de 15000-20000 euro.
este eficient in perioade ceva mai blinde,toamna sau primavara, dar in inima iernii....cam nu prea.
astea au succes in tarile nordice,unde salariile lunare sint cit cistigul unora de la noi intr-un cincinal.
parerea mea ca mai bine sa-i lasam pe ei sa se bucure de aceste binefaceri.
noi am fi mai cistigati daca am semana cucuruzul traditional,ca este cimp slava domnului,ne-ar ajunge si de mamaliga, si de incalzit.

+Quote Post
Vodafonul
post Dec 20 2009, 10:54 AM
Post #8

Nou venit
*

Member No.: 12,604

QUOTE (andy_potter @ Dec 27 2007, 08:58 PM) *
Inainte de a discuta despre eficienta energetica, trebuie sa discutam espre tipul de instalare (circuit orizontal, vertical, deschis, etc) despre izolarea termica a imobilului, etc. Sunt o gramada de factori de luat in calcul. Cert este ca: in cazul cel mai defavorabil (izolatie termica PROASTA, pene de curent macar una la 3 zile) consumul lunar al pompei de caldura ce incalzeste undeva la 350 mp poate ajunge si la 30 mil lei vechi pe luna (caz documentat), ceea ce este un consum catastrofal in raport cu orice alta sursa de incalzire (sa nu uitam de temperaturile de lucru ale diferitelor sisteme de incalzire). Coeficientul de performanta de 3.5-5.5 este un fel de pacaleala de marketing in genul randamentului de mai mult de 100% la centralele in condensare pe gaz... acuma nu o sa intru in toata teoria lucrului mecanic, dar in momentul in care cineva ar fi in stare sa creeze un sistem cu un randament de 100% ar fi creatorul unui perpetuum mobile.... dar asta e o alta discutie. Pompe de caldura: le recomand calduros acolo unde nu exista alte surse, sau acolo unde lichidul vine din circuitul exterior (pamant) la o temperatura mai mare de 5 grd. Celsius chiar si pe timp de iarna. In rest... alta varianta eficienta de instalare a pompelor de caldura este cea cu incalzire cu aer (ventilatie), datorita temperaturilor joase cu care se lucreaza. Urmatorul sistem pe scara eficientei ar fi cel cu incalzire in pardosea, iar in cazul in care va ganditi sa instalati pompe de caldura pe sisteme de incalzire cu calorifere... mai ganditi-va. Sunt foarte multe aspecte de luat in calcul. Daca (spre exemplu) se doreste instalarea unei pompe de caldura cu circuit orizontal (1.5 m adancime) si cu incalzire cu calorifere, COP scade dramatic, ajungandu-se undeva la 1-2.5 in functie de temperaturile exterioare. Este o tehnologie noua, multi lucreaza "dupa ureche" si cel putin in zona Timisoara sunt multi clienti dezamagiti de aceasta tehnologie. Plus costurile de investitie FOARTE mari. Cei care sustin ca aceste costuri se recupereaza (la o vila pana in 500 mp) din consumul redus, sau nu stiu despre ce vorbesc, sau sunt din zona Oradea sau alte zone cu o sursa de caldura cu temperaturi ridicate, sau pur si simplu nu le pasa decat de vanzarea pompelor de caldura.

100 % de acord

As vrea sa subliniez cateva lucruri -

- Pompele de caldura incalzesc agentul termic pana la 40 -50 grade - ideal pentru incalzire in pardoseala sau pereti - de aici in sus , necesar pt calorifere - incalzirea e 100 % electrica - deci neeconomicoasa....

- Cel mai mare randament il au pompele apa-apa - din pacate in Romania ( exceptie Dobrogea si zona Ploiesti) sunt probleme cu "inghitirea" apei de foraje

- Ramane varianta - care o recomand oriunde, in orice fel de sol, etc - sol sol cu sonde U sau dublu U - cea mai simpl, ieftina ( forajele costa 50 % fata de cele din care se pompeasa apa)

Bafta

--------------------
Foraje pompe de caldura sol-apa sai apa-apa - On Drill

+Quote Post
ASETA
post Sep 12 2010, 08:27 PM
Post #9

Nou venit
*

Member No.: 13,053

QUOTE (Vodafonul @ Dec 20 2009, 10:54 AM) *
100 % de acord

As vrea sa subliniez cateva lucruri -

- Pompele de caldura incalzesc agentul termic pana la 40 -50 grade - ideal pentru incalzire in pardoseala sau pereti - de aici in sus , necesar pt calorifere - incalzirea e 100 % electrica - deci neeconomicoasa....

- Cel mai mare randament il au pompele apa-apa - din pacate in Romania ( exceptie Dobrogea si zona Ploiesti) sunt probleme cu "inghitirea" apei de foraje

- Ramane varianta - care o recomand oriunde, in orice fel de sol, etc - sol sol cu sonde U sau dublu U - cea mai simpl, ieftina ( forajele costa 50 % fata de cele din care se pompeasa apa)

Bafta

Exista pompe de caldura care ridica turul pana la 65 grade C , COP 6.2 etc. E adevarat ca sistemul pompa de caldura + incalzire in pardoseala,pereti sau tavane este cel mai economic d.p.d.v. al consumului de energie.

www.aseta.ro

+Quote Post
ASETA
post Sep 19 2010, 07:43 PM
Post #10

Nou venit
*

Member No.: 13,053

QUOTE (Cristian Rada @ Feb 12 2006, 12:10 AM) *
Am auzit de surse noi de energie, pompa de caldura e una dintre ele. Ma intereseza acest subiect. am citit multe despre el si am ramas impresionat. Poate sa-mi spuna careva(eventual utilizator,vanzator) parerea lui despre ele? cost, investitie, intrtinere.
As vrea sa stiu si parerile voastre referitor la investitie.
Mersi....
Nu am vazut live aceste pompe de caldura

Daca locuiti in vestul tarii va putem arata cateva din pompele instalate de noi.

www.aseta.ro

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th February 2018 - 11:56 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics