IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
HELP ME! URGENT
dusty
post Feb 9 2006, 11:32 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 870

Buna ziua!
Matusa mea locuieste intr-un bloc vechi cu centrala proprie si vrea sa isi instaleze centrala proprie de apartament. A cerut de la Asociatie acordul, insa acestia s-au fofilat sa dea acordul pana cand la un moment dat i-au zis-o in fata ca NU.(fara motive legale sau date in scris).
Ea s-a debransat de la reteaua blocului fara acordul lor printr-o firma autorizata. Ideea e ca nu stiu daca debransarea e legal facuta. Imi este neclar si ce trebuie sa fac in continuare. Va rog sa ma lamuriti daca se poate!

Multumesc anticipat!
Go to the top of the page

+Quote Post
balaur4you
post Feb 16 2006, 08:36 AM
Post #2

Membru
Group Icon

Group: Instalatori
From: Provincie
Member No.: 883

Problema ta este un pic mai delicata deoarece tinand cont ca este montata o CT proprie a blocului se prea poate sa existe o intelegere intre locatari.
Spui ca asociatia de locatari nu isi da acordul in vederea debransarii...Probabil ca exista si un contract incheiat intre asociatie si matusa ta (cel putin asa mi se pare normal), iar in acest caz verifica clauzele precizate in el.
Daca CT e ceva mai veche (majoritatea blocurilor vechi care se lauda cu incalzire proprie au niste cazane de pe vremea raposatului ) intreaba daca are si verificarea periodica la zi. S-ar putea ca Asociatia de Proprietari sa se cam fastaceasca...
Sincer nu stiu daca exista o cale legala prin care sa nu se permita debransarea in cazul tau. Oricum atasez si un citat din "Ordonanţă nr. 73 din 29 august 2002 privind organizarea şi funcţionarea serviciilor publice de alimentare cu energie termică produsă centralizat" (poti extrapola pe marginea lui ce s-ar putea aplica in situatia ta)

"Art. 32. - (1) Debranşările individuale ale unor apartamente situate în imobile de locuit tip bloc - condominii -, alimentate cu energie termică prin reţeaua urbană de distribuţie, indiferent de cauze, se pot realiza în următoarele condiţii cumulative:
a) numai cu acceptul scris al asociaţiei de proprietari şi/sau de locatari, sub semnătura reprezentanţilor legali ai acestora, dar nu în timpul sezonului de încălzire;
cool.gif după obţinerea în prealabil a celorlalte acorduri şi avize prevăzute de legislaţia în vigoare.
(2) În situaţia în care debranşarea se face cu intenţia înlocuirii sistemului de încălzire centralizat cu un sistem de încălzire individual pe bază de gaze naturale sau gaze lichefiate, suplimentar se vor îndeplini următoarele condiţii:
a) evacuarea gazelor arse se va face printr-un coş care va depăşi nivelul aticului imobilului;
cool.gif proprietarul apartamentului este obligat să aibă un contract de service permanent pe toată durata funcţionării instalaţiei cu o firmă autorizată privind întreţinerea şi asigurarea bunei funcţionări a respectivei instalaţii;
c) proprietarul împreună cu firma de service răspund solidar civil şi/sau penal, după caz, pentru eventualele pagube sau pierderi de vieţi omeneşti în caz de explozie provocată de proasta funcţionare a instalaţiei individuale de încălzire."

+Quote Post
dory
post Apr 19 2006, 08:39 PM
Post #3

Membru
Group Icon

Group: Instalatori
From: Provincie
Member No.: 908

In cazul tau NU este vorba de un contract cu o firma de distributie de agent termic.Cred ca asociatia de locatari are un contract cu firma de distributie a gazelor naturale si in acest caz parerea mea este ca ar trebui sa-ti faci numai o separare de contor.Bineinteles ca asta presupune o multitudine de acte,printre care si o adeverinta de la asociatie din care sa reiasa ca nu sint datorii catre ea.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th February 2018 - 07:51 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics