IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
debransare si calcul cote intretinere si reparatii
mikat
post Jan 23 2006, 11:20 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 832

salutari tuturor
scriu pentru prima data pe acest forum pentru ca nu stiu cu cine sa mai vorbesc despre situatia mea.
locuiesc intr-un bloc cu centrala proprie.
m-am debransat in decembrie 2002 pentru ca centrala era veche si consuma foarte mult (si de cinci ani ne chinuiam sa punem una noua dar erau prea putini de acord), avind acordul de principiu al asociatiei semnat de presedinte si administrator, precum si semnaturile vecinilor de pe verticala pe unde trece coloana de gaz.
ceilalti membri ai asociatiei considera ca nu e legal ce am facut, ca trebuia o sedinta in care sa se supuna la vot debransarea mea (de fapt suntem trei in situatia asta) si drept urmare, ca pedeapsa, ne pun sa platim caldura pe partile comune calculata pentru tot spatiul comun, si incalzit si neincalzit.
am cerut expertiza pentru stabilirea suprafetei comune incalzite dar am primit raspuns ca daca vrem expertiza sa o platim.
asociatia nu recunoaste nici Hotarirea Consiliului Mun.Bucuresti prin care se stabileste pentru partile comune un procent de maxim 10% din cheltuielile de incalzire pentru un apartament similar (noi platim mai mult decit dublu).
pe de alta parte, in vara lui 2003, desi nu aveau majoritatea de 2/3 pentru investitie, au pus centrala noua de bloc, iar noi cei debransati, crezind ca vom scapa de hartuieli, am fost de acord pina la urma sa platim cota parte indiviza pe 30% din pretul centralei (adica atit s-ar fi repartizat pentru partea comuna de exploatare).
am incercat ca pentru orice investitie sau plata taxe la centrala noua sa platim tot asa, pentru ca noi nu o folosim, dar nu a mers decit o perioada, pentru ca acum sustin ca si noi suntem proprietari pe noua centrala si trebuie sa platim egal cu toti ceilalti.
intelegem sa platim reparatii dar investitii?
va rog mult de tot, daca ati avut rabdare sa cititi tot ce am scris, spuneti-mi si mie ce sa fac?[/b][/i][/u][/quote]
Go to the top of the page

+Quote Post
new_valis
post Jan 23 2006, 10:11 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Parerea mea!

1.Daca te-ai debransat de la centrala de bloc, cum 'te mai incalzesti'?

2.Tehnic, daca nu faci dovada ca spatiul pe care-l ocupi este incalzit, trebuie sa platesti pierderile de caldura aferente.Care sunt reale! Asta se face avand in spate o expertiza. Si asta se plateste!

3.In cazul in care conflictul persista, doar justitia poate face dreptate!

+Quote Post
Rodica
post Jan 24 2006, 05:02 PM
Post #3

Nou venit
*

From: bucuresti
Member No.: 779

Mare greseala este ca ati platit noua centrala, astfel sunteti proprietari si nu puteti scapa decat daca le cedati lor partea de proprietate dar ei nu o sa o primeasca. Ilegal este ca " desi nu aveau majoritatea de 2/3 pentru investitie" au montat o noua centrala mai ales ca nu este vorba de reparatii ci de modernizare. Singura solutie este actionarea in judecata pe aceasta problema dar cred ca acum au platit toti si deci tacit sunt de acord .

--------------------
roro

+Quote Post
mikat
post Jan 25 2006, 10:25 AM
Post #4

Nou venit
*

dupa ce m-am debransat mi-am pus centrala de apartament, am instalat o noua conducta de gaze cu acordul si participarea a 4 din 5 de pe coloana
ne-am debransat pentru ca plateam foarte mult la caldura si caldura o aveam dupa cum vroiau anumite persoane din bloc, am vrut independenta
problema e daca este intr-adevar ilegal cum ne-am debransat?
blocul nostru are o singura scara cu 15 apartamente, 5 pe un tronson si 10 pe altul; si pentru centrala veche conducta de gaze se ramifica, cite una pentru fiecare tronson
eu stau la etajul 1, pe tronsonul cu 5, iar conducta pe care noi am tras-o pleaca spre noi inainte de contorul blocului
si eu dau drumul la caldura (si ceilalti doi care mai au centrala de apartament), de obicei, inaintea lor, toamna...noua cine ne plateste incalzirea pe care le-o dam prin pereti? totdeauna se pune problema invers si nu inteleg de ce

+Quote Post
new_valis
post Jan 27 2006, 07:07 PM
Post #5

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Deci ti-ai montat centrala proprie! De ce nu zici asa?

In cazul asta, nu trebuie sa ai vreun stress. Coloana de gaz pe care ai facut-o, daca a fost executata LEGAL, nu are cum sa devina subiect de discutie! Pentru nimeni!

Probabil ca problemele au aparut in momentul in care, dupa ce te-ai debransat, ai solicitat returnarea efortului tau financiar initial pentru montarea centralei de bloc.

Cred ca cel mai bine e s-o dai cumva la pace cu Asociatia.

+Quote Post
mikat
post Jan 30 2006, 08:50 AM
Post #6

Nou venit
*

conducta de gaz este instalata absolut legal, zic eu si Inspectia de Stat in Constructii unde am fost reclamati (ne-au gasit cu tot dosarul in regula, dar Asociatia nu admite acest rezultat si sustine ca nu avem acordul adunarii generale ci doar al presedintelui asociatiei, prin urmare nu e legal)
nu am cerut inapoi contributia pe care am dat-o la centrala de bloc, dar de atunci au fost tot felul de cheltuieli cu ea si nu ne convine sa tot platim pentru ceva ce nu folosim, decit pentru spatiul comun
problemele au inceput cind a trebuit sa defalcam cheltuielile cu gazul pentru incalzirea spatiului aflat in proprietate comuna - se considera ca tot spatiul din proprietatea comuna este incalzit (mai putin podul) desi nu exista decit citeva surse de caldura si tevile pentru caldura care sunt izolate
noi cei in cauza ziceam ca, daca nu ne intelegem si nu vor nici sa ne puna sa platim 10% din consumul pentru incalzirea unui apartament similar ca suprafata, asa cum spune hot.Consiliului Mun.Bucuresti nr.41 din 14.02.2002, Asociatia este obligata sa ceara expertiza
ei zic ca nu vor face asta si daca nu ne convine si vrem expertiza sa o cerem noi si sa o platim
cum s-ar putea rezolva situatia fara expertiza si fara proces in instanta?
primaria nu poate sa ne ajute?

+Quote Post
dory
post Apr 14 2006, 08:56 AM
Post #7

Membru
Group Icon

From: Provincie
Member No.: 908

primaria nu poate sa ne ajute?[/quote]

Ba da exista biroul "LOCATO"

--------------------
:)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th February 2018 - 07:58 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics