IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
chiciura obtureaza
carmenc60
post Jan 23 2006, 07:41 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: Suceava
Member No.: 830

Buna ziua,

Am o centrala Immergas Eolo Mini, din 2000, cu care am tot intampinat tot felul de probleme. Ultima si foarte acuta, este ca in ultimele zile se formeaza chiciura pe acel capat de tub metalic :?: tip grila, de la gazele evacuate, se obtureaza admisia de aer si centrala trece pe avarie (palpaie ledul rosu).
Indiferent de treapta de temperatura pe care functioneaza, la maxim o ora, situatia se repeta din nou. Degajez cat de cat de chiciura (mecanic, cu un bat), mai functioneaza o ora, si apoi ... de la capat.
Puteti sa-mi dati o alta solutie? :?:

Cu multumiri!
Go to the top of the page

+Quote Post
new_valis
post Jan 23 2006, 09:18 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

N-ai ce-i face, asa se intampla in zilele friguroase si cu umiditate mare!

Totusi, exista o rezolvare, dar este dificil de realizat si destul de costisitoare: transformarea centralei din tipul C12 in alt tip C!(de ex., C82!).

Adica: traseele de admisie aer combustie- evacuare gaze arse, trebuiesc regandite total!

+Quote Post
carmenc60
post Jan 24 2006, 07:08 AM
Post #3

Nou venit
*

Group: Members
From: Suceava
Member No.: 830

N-ai ce-i face, asa se intampla in zilele friguroase si cu umiditate mare!

Totusi, exista o rezolvare, dar este dificil de realizat si destul de costisitoare: transformarea centralei din tipul C12 in alt tip C!(de ex., C82!).

Adica: traseele de admisie aer combustie- evacuare gaze arse, trebuiesc regandite total!

Multumesc!

Nu sunt in tema, dar vreti sa spuneti ca toate celelate centrale (deh, capra vecinului... :oops: ) de prin blocurile din cartier dupa care imi tot sucesc gatul de cateva zile, masurandu-le din ochi turturii, dar care [i]FUNCTIONEAZA, majoritatea Junkers, Ariston, sunt de "tip C82"?
Am inteles ca, dupa 8 ani de utilizare, centrala poate pica pur si simplu. A mea are aproape 6. S-ar merita o investitie din cea pe care mi-o sugerati, sau stau in continuare cu ciomagul pe tub? :?:

O zi buna!

+Quote Post
new_valis
post Jan 27 2006, 06:27 PM
Post #4

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Solutia pe care am propus-o este eminamente tehnica!

Covarsitoarea majoritate a centralelor de apartament (caci de alea vorbim) sunt de tipul C12 sau C32. Aceasta este o clasificare standardizata si se refera, in principal, la caracteristicile camerei de ardere (inchisa sau deschisa), la felul in care se face admisia aer combustie-refulare gaze arse, tiraj, elemente de siguranta si control (tot pe evacuare gaze arse, etc).

Practic, incercam sa sugerez ca admisia aerului de combustie sa se faca dintr-un spatiu 'tampon', cum ar fi , de ex. o tubulatura comuna, sau chiar din spatiul in care este amplasata centrala.

Se scapa astfel de problemele generate de temperaturi si umiditati necorespunzatoare!

+Quote Post
energon
post Apr 5 2006, 09:07 AM
Post #5

Membru senior
Group Icon

From: Nu in Romania
Member No.: 576

Deci, "chiciura" aceea se formeaza datorita condensarii vaporilor de apa continuti in gazele de ardere. Acestea condenseaza cand temperatura lor scade sub temperatura de punct de roua, care in conditii normale este de cca. 90 grd.

O solutie simpla si logica (testata si care are efect imediat) este de a nu permite gazelor de ardere sa se raceasca sub 90 grd (in special cand sunt temp. f. scazute afara). Si anume, sa se scurteze la minimum lungimea tubului de evacuare, portiunea din exteriorul cladirii (normal e de cca 11,5 cm ).

Pariez ca lungimea tubului de evacuare a fost lasat asa cum era (solutie de montare in marea majoritate a cazurilor) ...

--------------------
Ingineru'

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd May 2018 - 02:20 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics