IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Centrala combustibil solid (lemne, carbuni)
Traian
post Jan 20 2006, 08:26 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 825

vreau sa achizitionez o centrala combustibil solid (lemne, carbuni) de cca 28 kw. am urmatoarele intrebari: care este cea mai adecvata dpvd calitate/pret in conditiile in care as dori una pe care sa o umplu de max. 2 ori pe zi (dimineata si seara la culcare); in afara de incalzire, face si apa calda? de unde o pot achizitiona si la ce pret? ce combustibil este de preferat lemne sau carbuni? (adica cere are puterea calorica mai mare si deci necesita umplere mai rara)

Multumesc, ma scoateti din frig biggrin.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
new_valis
post Jan 21 2006, 05:25 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Incearca marca GFN8 pe www.ferroli.ro.

Daca site-ul este indisponibil, suna la 021-444.36.50!

+Quote Post
Guest_CristianG_*
post Jan 22 2006, 01:13 PM
Post #3

Guests

Daca dispui de suficienti bani ti-as recomanda din suflet o centrala pe lemne care functioneaza pe principiul gazeificarii.Randamentul este mai mare si INTR-ADEVAR nu trebuie sa te duci la ea decat de 2 ori pe zi.Insa despre marca de centrale nu pot sa te ajut pt ca si eu sunt acum intr-o mare dilema Atmos, Vigas ori Junkers.Stii cum este daca ii intrebi pe ei fiecare vor spune ca a lor este cea mai buna asa ca este greu sa gasesti un sfat autorizat dar si dezinteresat.In orice caz stiu ca este absolut indicat sa folosesti o pompa de recirculare.

+Quote Post
Cristian Rada
post Jan 29 2006, 07:24 PM
Post #4

Nou venit
*

From: oradea
Member No.: 850

Nu stiu de cati bani dispui, dar eu ti-as recomanada un cazan ARCA pe lemne, e cu gazeificare, si zic eu ca e cel mai reusit dintre cazanele din aceasta categorie. Te va costa cam peste 4000 euro. Cazanul are un bord electronic cu automatizarea lui aferenta, randamentul este foarte mare daca lemnele sunt uscate. Am montat astfel de cazane shi dintre toate stiu ca e cel mai bun, ARCA reusind cel mai bine principiul gazeificarii. Cat despre prepararea apei calde, iti va trebui si un boiler termoelectric.

+Quote Post
bask
post Jan 31 2006, 05:36 PM
Post #5

Membru senior

Member No.: 571

Revin cu fixatia mea - calcul si dimensionare tehnico-economica- si in acest spirit cere, daca au buletinele de analiza a gazelor de ardere pentru cazanele pe lemne montate in Romania la reprezentantii marcilor pe care le consideri demne de luat in calcul (vorbesc de gazeificare bineinteles)
Citeste buletinele si ia in calcul toate marcile care au peste 89% randament pe buletin.
Mai intreaba daca folosesc placi ceramice catalizatoare in focar si la cat timp trebuie schimbate si cat costa ele.
Intereseaza-te daca poti si de grosimea tablei din care este facut cazanul.
Alege in functie de raspunsuri si de pret, un cazan care sa dea 28 kW putere utila, nu in focar.
Cere proiectantului sa-ti doteze obligatoriu instalatia cu un vas de expansiune deschis.
Foloseste pentru instalatie Cu, Ol sau Rehau sau alt sistem de tuburi care rezista peste 100 grade.
Cere radiatoare din fonta (pentru inertie termica).
Si optional poti cere proiectarea unei instalatii cu circulatie naturala.
Dupa ce toate aceste cerinte vor fi indeplinite probabil, daca spatiul pe care il incalzesti este bine izolat, iar toate calculele proiectantului corecte, vei alimenta cazanul de 3 ori pe zi in perioadele foarte reci, folosind un lemn de esenta tare cu putere calorifica mare.
ATENTIE la umiditatea lemnului fara ea nu exista gazeificare.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th October 2018 - 12:28 AM
Aer conditionat | Centrale termice