IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Autorizari ISCIR
acata
post Dec 5 2005, 09:03 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: Iasi
Member No.: 740

Am o centrala de 24kW montata, cu instalatia de gaz efectuata de Distrigaz cu toate actele, vreau sa va intreb ce autorizari ISCIR imi trebuie, conform legii pentru PIF-ul la centrala?
Go to the top of the page

+Quote Post
CristianG
post Dec 6 2005, 08:35 AM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Bucuresti
Member No.: 3

Pentru PIF aveti nevoie de procesul verbal de punere in functiune a instalatiei interioare de utilizare gaze naturale, proces verbal de probe la rece a instalatiei de incalzire si copie dupa autorizatia ISCIR pentru montaj a firmei de instalatii ce a efectuat montajul centralei (presupunand ca aveti factura fiscala de achizitie a centralei, manual in limba romana pentru utilizarea centralei, certificat de garantie)

+Quote Post
new_valis
post May 1 2008, 06:42 AM
Post #3

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Extrem de util si la obiect articolul "Consecinte legislative in cazul functionarii unui cazan de apa calda neautorizat conform PT A1-2002" , publicat in TEHNICA INSTALATIILOPR nr. 4[56]/2008.

Dupa cum probabil stiti, tocmai a aparut "Legea ISCIR-ului" ! De acuma nu mai e de joaca... wacko.gif

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!

+Quote Post
new_valis
post Sep 11 2010, 04:13 PM
Post #4

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Din 23 August a.c. a intrat īn vigoare noul PT-A1/2010 ! Altă formularistică, proceduri unificate (din vechile prescripţii) de montare/reparare/autorizare la funcţionare. Dispare ca procedură distinctă activitatea de Punere īn Funcţiune!

Societăţile autorizate conform noii prescripţii pot autoriza APARATE CONSUMATOARE DE COMBUSTIBIL ( nu numai centrale termice) cu puteri de pānă la 400 de kW.

Scadenţa verificărilor ramāne la 2 ani. Din păcate, lista societăţilor autorizate nu se mai regăseşte pe site-ul ISCIR ( site-ul este *īn construcţie* de cāteva luni , şi se pare că va mai rămāne aşa multă vreme...). Aşa că pt. corecta informare trebuie apelate inspecţiile teritoriale ISCIR.

Nu ezitaţi să puneţi īntrebări aici despre noua prescripţie! Vom īncerca să lămurim toate aspectele necesare funcţionării īn deplină legalitate şi siguranţă a centralelor termice.

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th May 2018 - 10:10 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics