IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Se aplica pentru centralele in garantie ?
gvincentiu
post May 24 2004, 04:42 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: Galati
Member No.: 16

Am centrala data in folosinta pe 21 oct 2003 cu garantie 2 ani. Din discutii am inteles ca pentru centralele in garantie nu trebuie autorizatia de functionare decat la terminarea perioadei de garantie. Definitiile "autorizatia de punere in functiune" si "autorizatia de functionare" ale ISCIR inseamna cam acelasi lucru.
Go to the top of the page

+Quote Post
CristianG
post May 24 2004, 01:32 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Bucuresti
Member No.: 3

Daca aveti centrala in garantie nu aveti nevoie de contract de service. Punerea in functiune nu este acelasi lucru cu autorizarea functionarii centralei termice.
Termenul pentru autorizarea centralelor termice este 1 septembrie, dar DISTRIGAZ a dat termene diferentiate pentru clientii lor (unii au primit instiintare sa isi faca autorizatia pana la 1 iulie, altii 1 august si altii 1 septembrie)
Pentru autorizarea centralelor care au fost montate inainte de 1 februarie 2004 nu aveti nevoie de proiect de instalatii de incalzire avizat, se va folosi proiectul de la gaze.

+Quote Post
GeorgeE
post May 25 2004, 06:27 PM
Post #3

Membru
**

Member No.: 14

Ai aici lista cu firmele pentru autorizatii

http://www.iscir.ro/societaut3VTP.php

+Quote Post
gvincentiu
post May 28 2004, 04:11 AM
Post #4

Nou venit
*

Multumesc pentru raspuns. Insa am aflat neoficial ca pentru apartamentele care au montate geamuri termopan, pentru a obtine autorizatia de functionare mai este necesara montarea unui "filtru? de gaze" sau cam asa ceva care costa in jur de 100 euro si se achizitioneaza de la Distrigaz. Ati putea sa-mi dati ceva detalii ?

+Quote Post
CristianG
post May 28 2004, 10:32 AM
Post #5

Membru senior
Group Icon

Noul normativ de gaze prevede montarea unui senzor de gaz cu legatura la o electrovana. Momentan nu sunt agrementate nici senzorii si nici vanele. Autorizarea se face pe baza unui angajament din partea beneficiarului (semnat) ca isi va monta cand vor exista smile.gif

+Quote Post
gvincentiu
post May 28 2004, 12:12 PM
Post #6

Nou venit
*

Multumesc inca o data. Puteti sa postati pe forum, atunci cand vor fi autorizate, detectoarele de gaz (modele, preturi) precum si lista de distribuitori eventual ?

+Quote Post
CristianG
post May 28 2004, 12:23 PM
Post #7

Membru senior
Group Icon

Bineinteles.

+Quote Post
Geo Palade
post Jun 15 2004, 11:26 AM
Post #8

Membru senior

Member No.: 32

gvincentiu a spus:

Am centrala data in folosinta pe 21 oct 2003 cu garantie 2 ani. Din discutii am inteles ca pentru centralele in garantie nu trebuie autorizatia de functionare decat la terminarea perioadei de garantie. Definitiile "autorizatia de punere in functiune" si "autorizatia de functionare" ale ISCIR inseamna cam acelasi lucru.

Pentru centralele in garantie nu ave-ti nevoie de autorizatie de functionare cu conditia ca la prima punere in functiune (cind a intrat in exploatare) sa fi fost intocmit "raport de verificare tehnica periodica" iar acest raport sa fie avizat de ISCIR sau de catre o societate autorizata VTP (verificare tehnica periodica).

+Quote Post
Geo Palade
post Jun 15 2004, 11:27 AM
Post #9

Membru senior

Member No.: 32

gvincentiu a spus:

Pentru centralele in garantie nu ave-ti nevoie de autorizatie de functionare cu conditia ca la prima punere in functiune (cind a intrat in exploatare) sa fi fost intocmit "raport de verificare tehnica periodica" iar acest raport sa fie avizat de ISCIR sau de catre o societate autorizata VTP (verificare tehnica periodica).

+Quote Post
cri
post Aug 20 2004, 02:08 PM
Post #10

Nou venit
*

From: bucuresti
Member No.: 254

Intru si eu in discutie cu o problema asemanatoare.
Vreau sa cumpar o centrala (stau la curte) si am testat putin piata.
La 24 kw cat am eu nevoie sunt mai multe centale cam la acelasi pret.
Este corect ca firma care le vinde si pune in functiune sa-mi ceara 40 E pe an taxa de service ? Aparatul este in garantie doar.
Nu stiu ce sa fac ca socotelile nu le pot face numai raportate la pretul centralei. Daca puteti sa-mi faceti o lista cu ce autorizatii sunt necesare , dar dupa lege, nu dupa alte interese ale firmelor.
De exemplu in perioada de cautare , nici acum nu am terminat , unii cer taxa pentru autorizatia de funct. care stiu ca este gratuita.
Va rog sa ma luminati si pe mine si daca stiti pe cineva serios sa-mi spuneti

va multumesc

+Quote Post
CristianG
post Aug 30 2004, 06:09 PM
Post #11

Membru senior
Group Icon

1'. Instalatia de gaze
1. Montaj autorizat ISCIR (se plateste)
2. PIF (de obicei nu se plateste fiind oferit gratuit, dar nu este general)
3. Autorizarea functionarii centralei termice (firma autorizata pentru ISCIR pentru VTP) se plateste. La nivel declarativ, fara a fi urmate de o hotarare se sugereaza autorizarea centralelor gratuit de catre ISCIR sau DISTRIGAZ (a se inlocui DISTRIGAZ cu furnizorul de gaze local, dupa caz)

Restul de acte ar trebui sa le aveti: factura de achizitie, certificat de garantie, Aviz ISCIR pentru importul centralei etc.

In garantie nu aveti de ce sa plateti taxe de service.

PS Pentru instalarea unei centrale termice aveti nevoie de proiectul instalatiei avizat, insa nu toti il cer (VTP-isti) :!:

+Quote Post
new_valis
post Apr 10 2005, 12:05 PM
Post #12

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Sunt o persoana ce detine toate autorizatiile conf. PT-A1/2002 , asa ca vreau sa fac o precizare: vis-a-vis de problema autorizarii la functionare a centralelor termice , faptul ca o centrala termica este sau nu in perioada de garantie nu are nimic de-a face cu autorizarea!

Toate centralele termice trebuie autorizate la functionare pana la data de 31.12.2005! Autorizarea la functionare se face de catre o firma autorizata VTP/AF , si nu de catre altcineva!

Procedurile de autorizare sunt prezentate in detaliu in PT-A1/2002 . Cititi aceasta prescriptie tehnica, si numai dati crezare oricui.

Atentie: autorizarea la functionare cade exclusiv in sarcina detinatorului centralei termice, asa ca evitati neplacerile unor sanctiuni legale si rezolvati-va problema!

+Quote Post
energon
post Oct 31 2005, 09:45 PM
Post #13

Membru senior
Group Icon

From: Nu in Romania
Member No.: 576

(gvincentiu)
Multumesc pentru raspuns. Insa am aflat neoficial ca pentru apartamentele care au montate geamuri termopan, pentru a obtine autorizatia de functionare mai este necesara montarea unui "filtru? de gaze" sau cam asa ceva care costa in jur de 100 euro si se achizitioneaza de la Distrigaz. Ati putea sa-mi dati ceva detalii ?

Legea doar "recomanda" instalarea detectorului de gaz in cazul geamurilor "de constructie speciala", adica grosimea > 4 mm, sau termopan. Vor fi insa obligatorii din 2008 , sau 2007 daca intram in UE , doar pentru geamurile mentionate anterior.

--------------------
Ingineru'

+Quote Post
cristis
post Nov 3 2005, 05:49 PM
Post #14

Nou venit
*

Member No.: 660

Ok, intrebare: daca am centrala in garatie si am platit deja un an pentru contract de intretinere si am si autorizatia de functionare, la ce interval trebuie sa o refac ?
Cei de la ISCIR spun ceva de pana la 2 ani, cei care au facut contractul au pus ca se refaca dupa 1 an, desi e in garantie ei vor bani iar pentru asta.
Exista pana la urma o hotarare/ordin clar in aceasta privinta ?
Mersi.

+Quote Post
energon
post Nov 3 2005, 07:47 PM
Post #15

Membru senior
Group Icon

(cristis)
Ok, intrebare: daca am centrala in garatie si am platit deja un an pentru contract de intretinere si am si autorizatia de functionare, la ce interval trebuie sa o refac ?
Cei de la ISCIR spun ceva de pana la 2 ani, cei care au facut contractul au pus ca se refaca dupa 1 an, desi e in garantie ei vor bani iar pentru asta.
Exista pana la urma o hotarare/ordin clar in aceasta privinta ?
Mersi.

Pe raportul C1 de "Punere in Functiune" a carui avizare de catre o firma autorizata reprezinta autorizarea functionarii aparatului, exista o rubrica pe pag 2 : "urmatoarea verificare se va face in intervalul ..........." . Vezi ce scrie acolo si te vei lamuri .

--------------------
Ingineru'

+Quote Post
new_valis
post Nov 3 2005, 09:17 PM
Post #16

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Precizare!

C1 pana la 70 Kw, B1 intre 70 si 300 Kw.

Omul trebuie sa stie!

+Quote Post
energon
post Nov 6 2005, 02:03 PM
Post #17

Membru senior
Group Icon

(new_valis)
Precizare!
C1 pana la 70 Kw, B1 intre 70 si 300 Kw.

Corect. Dar ma indoiesc ca omul are centrala peste 70 Kw. Parca vorbea despre centrala de acasa' .

--------------------
Ingineru'

+Quote Post
bask
post Nov 7 2005, 01:07 PM
Post #18

Membru senior

Member No.: 571

Apropo,

Eu stiu pe cineva care acasa are o centrala de 1,2 Gcal/h

+Quote Post
CristianG
post Nov 7 2005, 03:30 PM
Post #19

Membru senior
Group Icon

Super casa trebuie sa fie.......... :shock:

+Quote Post
bask
post Nov 8 2005, 02:11 PM
Post #20

Membru senior

Member No.: 571

DA e vorba de vreo cinci nivele (2 subterane si trei deasupra) cu aproximativ 1200 mp pe nivel incalzite prin pardoseala, adica aproape 6000 mp de incalzire cu radiatie prin pardoseala.

Piscina - dimensiuni olimpice de bazin scurt - si terenuri de tenis toate incalzite cu aceeasi centrala.

Locatia este in mijlocul unei paduri la vreo cativa km de un drum national.

Eu nu am vazut decat casa pe dinafara, dar un cunoscut de-al meu a lucrat la proiect si la supravegherea executiei.

Toate astea din benzina si motorina si compensari.

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th February 2018 - 07:55 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics