IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Centrala pe lemne
cristin
post Mar 17 2005, 09:02 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 417

Ma intereseaza o centrala pentru o casa de locuit (resedinta) de 100 mp cu mansarda (50mp pe nivel, 4 camere, 2 bai, 1 bucatarie, BCA cu izolatie ext. din polistiren).

Intrebari:
- Care sunt normativele (ce spune legea) de amplasare a unei centrale pe lemne la o casa? Adica: trebuie amplasata in afara cladirii casei? Daca da, ce dimensiune minima e necesara? Daca se poate amplasa in cadrul casei, ce dimensiuni sunt necesare camerei respective?
- Exista pericol de explozie a cazanului care sa afecteze cladirea (structura) casei?

Aveti ceva sugestii pt o astfel de centrala care poate furniza si apa calda menajera?

Multumesc mult anticipat.
Go to the top of the page

+Quote Post
CristianG
post Mar 22 2005, 07:25 AM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Bucuresti
Member No.: 3

Normativele spun ca trebuie sa respectati distantele minime de amplasare a centralei termice si de siguranta la foc. Centralele sunt cu tiraj natural => trebuie sa asigurati aerul necesar arderii.
Centralele termice sunt echipate cu supape de siguranta care deschid circuitul de incalzire la 3 bari, pt siguranta se monteaza 2 buc.
Centralele pe lemne de obicei se monteaza cu boiler indirect pentru preparare apa calda menajera.

+Quote Post
fannna2003
post Mar 28 2005, 09:35 AM
Post #3

Nou venit
*

From: Bacau
Member No.: 479

Pentru o casa 300mp este mai eficienta o centrala pe lemne sau pe motorina?

+Quote Post
fannna2003
post Mar 28 2005, 09:35 AM
Post #4

Nou venit
*

Pentru o casa 300mp este mai eficienta o centrala pe lemne sau pe motorina?

+Quote Post
CristianG
post Mar 28 2005, 10:55 AM
Post #5

Membru senior
Group Icon

Eficienta (randamentul centralei) este mai buna la centrala pe motorina, insa costurile de exploatare sunt mai mici la centrala pe lemne.

+Quote Post
fannna2003
post Mar 29 2005, 06:38 AM
Post #6

Nou venit
*

numai costurile de intretinere sau si cele de achizitionare?
Intreb ptr ca tocmai vreau sa fac o casa si habar nu am cam ce fel de centrala ar trebui sa pun, tinand cont ca nu este deocamdata gaz metan in zona,
Daca ar fi in viitorul apropiat (planuri sunt,masuratori sunt...bani ..nu) as alege varianta cu centrala pe gaz

+Quote Post
CristianG
post Mar 29 2005, 02:37 PM
Post #7

Membru senior
Group Icon

Si cele de achizitionare... centrala pe motorina costa mai mult, in plus trebuie achizitionate rezervorul de motorina si rezervorul de zi de motorina.

+Quote Post
Misu
post Mar 30 2005, 05:27 AM
Post #8

Nou venit
*

Member No.: 475

Si eu sunt in aceeasi situatie - construiesc o casa si am gazele la 300 de metri de mine, din pacate nu ne putem inca "alia" intre vecini sa ne tragem gaz. Majoritatea in zona sunt cu centrala pe lemne.

As investi o suma mai mare intr-o centrala pe motorina care dupa aceea cu schimbarea arzatorului se poate folosi si pe gaz, dar problema este cat costa un tanc de motorina (mi s-a spus ca acesta, spre deosebire de cele cu butan gaz, se ingroapa in pamant) adica o umplere si cat tine o umplere la o casa din BCA de 200 mp cu izolatie de polistiren expandat, dar aflata in camp, deci intr-un fel "in bataia tuturor vanturilor". Daca motorina duce lunar la mai mult de 4-5 milioane lei (pentru incalzire si apa calda) nu cred ca merita.

+Quote Post
fannna2003
post Mar 30 2005, 08:24 AM
Post #9

Nou venit
*

Pai daca ai gaz la 300m de ce nu te racordezi?
Lasa-i pe vecini...tragi o teava singur..ce tot atatea carpeli?Iti rezolvi problema ..zic eu...onorabil
E drept ca nu stiu cam cat te-ar costa dar iti cumperi o centrala pe gaz(35 mil.cred ca ajung)
una pe motorina e mult mai scumpa si tine cont si de cheltuielile ce vor urma sa o transformi

+Quote Post
Geo Palade
post Mar 31 2005, 01:35 PM
Post #10

Membru senior

Member No.: 32

Nu cred ca este chiar ieftin sa tragi gaze. Eu stau la bloc, si cind am montat centrala costa teava de gaz 10Euro pt interior si 13Euro pt exterior. Lapretul asta cei 300m=>4000Euro!

+Quote Post
fannna2003
post Apr 1 2005, 11:19 AM
Post #11

Nou venit
*

Nu mi-am inchipuit ca atat ar ajunge...
Dar o centrala pe motorina cat ar costa?..stie cineva?

+Quote Post
Geo Palade
post Apr 1 2005, 11:26 AM
Post #12

Membru senior

Cred ca este indicat sa incerci o negociere cu o firma de gaze pt ca e posibil sa obtii o reducere importanta la un contract mai consistent(si nu 10mil cit m-a costat pe mine lucrarea pt apartament la bloc).

+Quote Post
Misu
post Apr 5 2005, 01:22 PM
Post #13

Nou venit
*

Costurile la tras gaze pe distan?e mai lungi sunt infernale: pentru 300 de metri trec de 8000 de euro, pot ajunge si la 10 000 mai ales ca firma nu-ti trage gaze pe conducta simpla pentru un utilizator la o asemenea distanta, ci trage o conducta mare care suporta cateva zeci de utilizatori potentiali in zona ta. De aceea ma interesam cat costa spre exemplu umplerea unui tanc cu motorina si cat tine un tanc pe timp de iarna la o casa de dimensiuni medii. Cineva pe site a spus ca s-ar putea sa fie mai ieftin chiar GPL-ul, dar stiu ca pe niste prieteni ii duce la casa iarna la 20 de milioane pe luna gazul din tanc., asa ca mai bine ma las pagubas.

+Quote Post
CristianG
post Apr 6 2005, 08:19 AM
Post #14

Membru senior
Group Icon

Ca titlu informativ: o firma de gaze poate face lucrarea pe banii ei daca zona este de interes (consumatori potentiali/investitia initiala) deoarece poate deveni distribuitorul de gaze al zonei respective (vezi satele din jurul Bucurestiului, Tulcea etc).

+Quote Post
Geo Palade
post Apr 6 2005, 08:28 AM
Post #15

Membru senior

Asta nu stiam. Stiam ca dupa 2ani toata instalatia devine proprietatea Distrigaz.

+Quote Post
CristianG
post Apr 6 2005, 02:24 PM
Post #16

Membru senior
Group Icon

Distrigaz ramane in continuare furnizorul de gaze naturale, dar distribuitorul este firma respectiva.

+Quote Post
Misu
post Apr 7 2005, 11:44 AM
Post #17

Nou venit
*

Ca revenire la problema cu gazele: da, o firma o poate face pe banii ei, dar cam nici una din experienta mea si a amicilor mei nu o face (incercari nereusite de a-i convinge, ca vorba aia dupa instalare lor le platesti gazul, in Rosu, in Ganeasa, in Fundeni Dobroesti). In principiu ei cred ca daca ai casa ai bani multi deci poti plati singur si deci rareori se implica. Asa ca ori iei tu initiativa ori astepti vecinii. Normal stiu ca prin lege orice firma care are concesionata o zona pentru distributie de gaz, sau de apa sau de canalizare - cazul zonelor incluse in SAI este obligata sa dezvolte infrastructura din acea zona - ca de aia i-a fost concesionata printre altele. Dar nu cred ca exista mijloace legale de presiune in asemenea cazuri.

+Quote Post
new_valis
post Jul 26 2005, 07:17 PM
Post #18

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Draga cristin!

Mai este de actualitate problema?Cred ca am un raspuns pentru tine!

Iti stau la dispozitie!

+Quote Post
danoak
post Oct 12 2008, 03:50 PM
Post #19

Nou venit
*

Member No.: 2,171

QUOTE (new_valis @ Jul 26 2005, 07:17 PM) *
Draga cristin!

Mai este de actualitate problema?Cred ca am un raspuns pentru tine!

Iti stau la dispozitie!

Salut! M-ar interesa pe mine raspunsul la intrebarea lui Cristin. Vreau sa stiu in special daca centrala poate fi amplasata in interiorul casei si cati mp trebuie sa aiba camera centralei. Exista pericol de explozie a cazanului care sa afecteze cladirea (structura) casei? Aveti ceva sugestii pt o astfel de centrala care poate furniza si apa calda menajera?

Stiu ca intrebarea mea vine foarte tarziu fata de posturile anterioare, dar imi construiesc o casa anul acesta si as vreas a stiu cum trebuie sa ma incadrez pentru camera centralei. Mersi anticipat!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th February 2018 - 07:54 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics