IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Inlocuire boiler centrala Hermann Acquaplus 29SE, serpentina fisurata, piesa originala are cost absurd
Adrian_N
post Oct 31 2014, 12:01 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 1,550

Buna ziua,

Am o problema legata de inlocuirea boilerului dintr-o centrala termica Hermann Acquaplus 29SE . Serpentina s-a fisurat si nu este inlocuibila deci trebuie schimbat tot boilerul - in momentul de fata presiunea din centrala urca si coboara in functie de hidrofor, din fericire acesta lucreaza tot pe plaja 1.5-2atm. Robinetul de umplere este situat dupa robinetii de inchidere ai circuitului caloriferelor, deci exclus sa se fi stricat doi robineti la rand si am verificat si vana electrica de umplere aflata in interiorul centralei deci din pacate chiar e sparta serpentina boilerului.

Problema de care m-am lovit e ca la Romstal boilerul Hermann costa in jur de 5000 de lei si se aduce pe comanda, iar pe-afara costa vreo 800 de euro - pretul unei centrale noi. Racordarea unui boiler indirect nu pune probleme DAR spatiul disponibil nu este suficient. Practic singura solutie ar fi sa gasesc un boiler care sa incapa in sasiul centralei, fie el un boiler de sine statator cu kit de pardoseala samd fie o piesa de schimb de la alta centrala cu boiler incorporat. Dimensiunile disponibile ar fi 56 diametru cu 64 inaltime si 67 inaltime la stuturi, dar cum stuturile n-o sa pice perfect ar fi bine sa fie un pic mai scund.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat referitor la un model care ar putea sa incapa? De asemenea, mai am in spatele centralei o nisa in care ar putea sa incapa bine un boiler orizontal cu conditia ca diametrul lui sa nu depaseasca 45cm (lungimea putand ajunge la 1m in acest caz).

Multumesc mult.

P.S. O precizare: nu as vrea sa inlocuiesc toata centrala atat din motive obiective (costul unei centrale noi, cea veche functioneaza deocamdata foarte bine pe partea de incalzire, sunt familiarizat cu ea dpdv tehnic) cat si subiective - am "mostenit" de la o centrala similara dezmembrata de o ruda o placa electronica si o vana de gaz aflate in perfecta stare de functionare, iar detinerea acestor piese imi da o oarecare liniste in raport cu surprizele pe care le-ar putea furniza nabadaiosii enel si distrigaz...
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th October 2017 - 04:24 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics