IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
Mutare centrala
Ahernar
post Mar 23 2013, 02:40 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 1,948

Am cumparat mai demult o casa ce avea instalata o centrala pe tiraj natural in "sufragerie" ( camera din mijlocul casei) . La un moment dat langa casa a fost construit un bloc de locuinte care imi afecteaza tirajul - atunci cand vantul bate mai tarisor se oprea centrala . Acum doua zile s-a stricat definitiv .. RIP , avea 13 ani ,era o Brava PE. Acum as vrea sa imi pun alta cu tiraj fortat dar pt tiraj fortat nu pot folosi acelasi loc unde era cea veche pt ca in spatele casei e blocul iar tevile coaxiale nu se folosesc prin cos (mi-ar trebui cam 2 m pe verticala ca sa depaseasca acoperisul si ce kit-uri am vazut - doar la ariston sunt scurte ) . E posibil sa o mut la bucatarie iar pt asta ar insemna sa renunt la vre-o 8m de instalatie de gaz pt a instala 1-3 m ( comoditatea operatiei vs material ) si restul racordurilor pt apa - 3 metri intre pozitia centralei si bateria de la chiuveta . Probabil va trebui o pompa suplimentara de apa daca exista bucle orfane ... eu sper ca o sa fie decat una poate niciuna dar e putin probabil - toata instalatia de apa si caldura este ingropata in pereti asa ca nu pot sa verific decat indirect .

Ei bine ... la ce costuri trebuie sa ma astept pentru peripetia asta ? Aproximativ
Daca e nevoie pot pune desene / poze
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
Ahernar
post Mar 23 2013, 02:58 PM
Post #2

Nou venit
*

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 1,948

Acum ca am facut un desen e clar , nu ramane nici o bucla orfana - dintr-un circuit in paralel devine unul in serie , un pic mai rau dar nu necesita pompe auxiliare si alte brizbriz-uri
Attached File(s)
Attached File  schema.JPG ( 37.22K ) Number of downloads: 7

+Quote Post
obywan
post Mar 25 2013, 09:25 AM
Post #3

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: jud. BACAU
Member No.: 2,114

QUOTE (Ahernar @ Mar 23 2013, 02:58 PM) *
Acum ca am facut un desen e clar , nu ramane nici o bucla orfana - dintr-un circuit in paralel devine unul in serie , un pic mai rau dar nu necesita pompe auxiliare si alte brizbriz-uri

Centrala cu tiraj natural este montata necorespunzator. Nu are ce cauta intr-un spatiu de locuit (dormit) cum e sufrageria. Trebuie neaparat consultat proiectul de gaze al instalatiei interioare si vazut unde a fost asezata centrala in acel proiect si va trebui respectat sau va trebui chemat un proiectant care sa faca modificarea proiectului in functie de dorintele proprietarului si nu in ultimul rand normativele de gaz in vigoare. Cam astea ar fi primele griji inaitea celor legate de costurile mutarii centralei. Gandeste-te la siguranta in primul rand.

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2018 - 01:45 AM
Aer conditionat | Centrale termice