IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
Mutare centrala
Ahernar
post Mar 23 2013, 02:40 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 1,948

Am cumparat mai demult o casa ce avea instalata o centrala pe tiraj natural in "sufragerie" ( camera din mijlocul casei) . La un moment dat langa casa a fost construit un bloc de locuinte care imi afecteaza tirajul - atunci cand vantul bate mai tarisor se oprea centrala . Acum doua zile s-a stricat definitiv .. RIP , avea 13 ani ,era o Brava PE. Acum as vrea sa imi pun alta cu tiraj fortat dar pt tiraj fortat nu pot folosi acelasi loc unde era cea veche pt ca in spatele casei e blocul iar tevile coaxiale nu se folosesc prin cos (mi-ar trebui cam 2 m pe verticala ca sa depaseasca acoperisul si ce kit-uri am vazut - doar la ariston sunt scurte ) . E posibil sa o mut la bucatarie iar pt asta ar insemna sa renunt la vre-o 8m de instalatie de gaz pt a instala 1-3 m ( comoditatea operatiei vs material ) si restul racordurilor pt apa - 3 metri intre pozitia centralei si bateria de la chiuveta . Probabil va trebui o pompa suplimentara de apa daca exista bucle orfane ... eu sper ca o sa fie decat una poate niciuna dar e putin probabil - toata instalatia de apa si caldura este ingropata in pereti asa ca nu pot sa verific decat indirect .

Ei bine ... la ce costuri trebuie sa ma astept pentru peripetia asta ? Aproximativ
Daca e nevoie pot pune desene / poze
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2017 - 10:32 AM

www.centrale-termice.ro Web analytics