IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
problema centrala Ariston
adi19966
post Feb 20 2013, 05:49 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 14,943

Buna seara.Am o problema cu o centrala Ariston T2-LLS-23 cu tiraj natural,daca poate cineva sa ma ajute.Daca dau drumul la acm sau la calorifere,tacane de cateva ori,se aprinde flacara dupa care tacane iar timp de 5-7 secunde cu flacara aprinsa, dupa care intra in avarie.Din ce am mai citit si eu cred ca ar fi vorba de acel condensator c903......dar eu la mine pe placa nu l-am gasit...nu am decat pana la c902,si daca el este de vina de unde pot sa-l cumpar.Va rog dati-mi un sfat ce sa-i mai fac. Centrala o am din 2002,si am fost foarte multumit de ea pana acum.Stiu ca e cam veche si multi m-ar sfatui sa iau alta,dar acum chiar nu e momentul.Daca poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi.......Multumesc

Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
detoatedan
post Mar 26 2013, 05:57 PM
Post #2

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 14,846

Este foarte posibil sa fie ceea ce zice obywan, dar inainte de asta ar trebui sa verifici daca tirajul este bun, electrodul de aprindere si sau ionizare este curat ,fara fisuri ,el sau cablu de legatura, mizerie cazuta pe suprafata arzatorului, polaritatea corecta a conexiunei electrice.Multe centrale continua sa dea scanteie cca 5-6 sec dupa aprindere fara sa aibe un defect anume. Sper ca nu ai avut nicio interventie de curand asupra instalatiei electrice,sau pur si simplu daca alimentarea este facuta cu steker sa il fi inversat ,schimband astfel polaritatea. Daca dupa toate aceste verificari totul este normal,atunci 100% este de la transformatorul de placa.
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2017 - 01:54 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics