IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
problema centrala Ariston
adi19966
post Feb 20 2013, 05:49 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 14,943

Buna seara.Am o problema cu o centrala Ariston T2-LLS-23 cu tiraj natural,daca poate cineva sa ma ajute.Daca dau drumul la acm sau la calorifere,tacane de cateva ori,se aprinde flacara dupa care tacane iar timp de 5-7 secunde cu flacara aprinsa, dupa care intra in avarie.Din ce am mai citit si eu cred ca ar fi vorba de acel condensator c903......dar eu la mine pe placa nu l-am gasit...nu am decat pana la c902,si daca el este de vina de unde pot sa-l cumpar.Va rog dati-mi un sfat ce sa-i mai fac. Centrala o am din 2002,si am fost foarte multumit de ea pana acum.Stiu ca e cam veche si multi m-ar sfatui sa iau alta,dar acum chiar nu e momentul.Daca poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi.......Multumesc

Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
obywan
post Feb 22 2013, 08:43 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: jud. BACAU
Member No.: 2,114

QUOTE (adi19966 @ Feb 20 2013, 05:49 PM) *
Buna seara.Am o problema cu o centrala Ariston T2-LLS-23 cu tiraj natural,daca poate cineva sa ma ajute.Daca dau drumul la acm sau la calorifere,tacane de cateva ori,se aprinde flacara dupa care tacane iar timp de 5-7 secunde cu flacara aprinsa, dupa care intra in avarie.Din ce am mai citit si eu cred ca ar fi vorba de acel condensator c903......dar eu la mine pe placa nu l-am gasit...nu am decat pana la c902,si daca el este de vina de unde pot sa-l cumpar.Va rog dati-mi un sfat ce sa-i mai fac. Centrala o am din 2002,si am fost foarte multumit de ea pana acum.Stiu ca e cam veche si multi m-ar sfatui sa iau alta,dar acum chiar nu e momentul.Daca poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi.......Multumesc

In cazul tau nu este vorba de C903. Acest defect apare la variantele de placi ce au echipat centralele fabricate dupa 2004. La centrala ta este defect transformatorul de pe placa electronica si fiind unul de constructie speciala este greu de gasit, dar nu imposibil. Incearca sa gasesti un specilaist care face service pe centrale Ariston si poate rezolvi problema cat mai rezonabil, altfel o placa electronica noua depaseste 600 ron fara manopera.
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2017 - 10:35 AM

www.centrale-termice.ro Web analytics