IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
azbest, cat de periculos este pentru serviseri???
prozatos
post Jan 28 2012, 07:03 PM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 761

cat de periculos sunt acele placi de azbest pentru cei care fac service la centrale, desfacerea camerei de ardere pentru curatarea centralelor?
am si eu o intrebare......din cate stiu camera de ardere a centralelor termice sunt captusite cu placi de azbest(sau poate gresesc)
la cate centrale sunt....cand cosurile de fum evacueaza gazele arse, nu sunt aruncate in atmosfera si particule de azbest pe care le inspiram zilnic????
sau cei care lucreaza in domeniu, nu sunt expusi pericolelor cand le desfac pentru servis?????
Go to the top of the page

+Quote Post
SuperMario
post Jan 28 2012, 07:21 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Roma
Member No.: 2,068

QUOTE (prozatos @ Jan 28 2012, 08:03 PM) *
cat de periculos sunt acele placi de azbest pentru cei care fac service la centrale, desfacerea camerei de ardere pentru curatarea centralelor?

Deocamdata nu s'a dovedit d.p.d.v. stiintific ca ar fi vreo relatie cu cancerul la plamani sau boli asemanatoare, cel putin asta spun fabricantii acestor panouri izolante din fibra de sticla/ceramica.
Acum 2 ani, daca nu ma'nsel, la Fiera di Milano, am stat de vb cu un reprezentant al unei companii producatoare de panouri si care spunea ca in linii mari nu ar exista riscuri si nici nu ar exista cazuri de imbolnavire. Totusi m'a sfatuit sa port masca intotdeauna ca metoda de precautie si sa fiu in special atent la panourile din centralele vechi. Cica aceste panouri dupa multiple incalziri la inalte temperaturi pot deveni "cancerigene". Eu personal incerc sa ma protejez cat pot de mult cu masca de praf. Aceasta masca trebuie sa fie adecvata scopului, omologata ptr acest tip de pulbere.
Acest subiect dupa parerea mea este inca un subiect tabu, poate si din motive economice...dar cine stie, eu sper ca peste 20 de ani sa nu se faca vreo descoperire asa cum a fost si cu azbestul.

Acest subiect ar fi de aprofundat totusi...

--------------------
Daca ai un mic dubiu...atunci sa n-ai nici un dubiu...

+Quote Post
prozatos
post Jan 28 2012, 07:28 PM
Post #3

Membru
**

Group: Members
Member No.: 761

adica sa inteleg ca acele placi nu ar fi din azbest ci dintr-o fibra ceramica?
si eu mai pun masca din asta de la farmacie, dar nu tot timpul...ce sa zic....pana mea

+Quote Post
new_valis
post Jan 29 2012, 01:18 PM
Post #4

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Īntr-adevăr azbestul este cancerigen. De aceea nu se mai foloseşte de ani buni . Izolarea camerelor de ardere se face cu plăci din fibră ceramică.

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd May 2018 - 07:45 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics