IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Debransare centala proprie de bloc
Marian Io
post Oct 24 2004, 08:16 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 401

Eu locuiesc intr-un bloc cu centala proprie racordata la DISTRIGAZ.
Doresc sa ma debransez si sa fac centrala proprie de apartament. Asociatia de locatari nu se arata bucuroasa de hotarirea mea. Am nevoie de semnatura fiecarui membru al asociatiei pentru debransare?? sau pot sa ma adresez direct la DISTRIGAZ SUD BUCURESTI?
Go to the top of the page

+Quote Post
Geo Palade
post Oct 25 2004, 05:48 AM
Post #2

Membru senior

Member No.: 32

Nu este nevoie de semnatura fiecarui locatar ci de acordul asociatiei de proprietari(in cazul in care sunteti constituiti si banuiesc ca sunteti) cu mentiunea ca nu sunteti restantier si in plus:1) sa fiti proprietar(contractul cu Distrigaz se incheie numai cu proprietarul) si 2) sa aveti dovada achitarii cotei parti din partea investitorilor initiali la coloana de gaz(in cazul tau banuiesc ca asociatia este singurul investitor). Calculul cotei parti se face impartind costul coloanei de gaz la nr. de utilizatori(in cazul tau asociatia si cu tine) suma rezultata urmind sa o achiti celorlalti investitori. Ulterior daca mai vor si altii sa monteze centrala de apartament vor trebui la rindul lor sa va despagubesca.

+Quote Post
guvernul
post Oct 26 2004, 09:11 PM
Post #3

Membru
**

Member No.: 109

Ai grija sa nu ti se spuna sa platesti cota parte la spaga pe care au dat-o cei de la asociatie atunci cand s-a tras teava e gaz in bloc. Persoana car ea tras teava in blocul unde locuiesc a cerut sa-i paltesc cota parte din 2500 USD cat spune ca l-a costat sa traga teava in bloc in anul 2000.

Apropo, ce poate sa faca o persoana care vrea sa-si puna microcentrala si sa se branseze la instalatia deja existenta si i se cere o cota parte exagerata fara sa i se prezinte facturi sau acte doveditoare pentru costul initial (eventual calculate luand in seama devalorizarea leului). Cum ar trebui sa procedezeca sa se conecteze totusi la distrigaz, tinand cont ca nu se aproba o a doua coloana de gaz pe scara.

+Quote Post
Geo Palade
post Oct 27 2004, 06:45 AM
Post #4

Membru senior

Spaga este ilegala si nu poate fi ceruta in mod oficial. In acelasi timp cind a tras teava in anul 2000 Distrigaz a emis un acord de principiu in care se mentioneaza ca proprietarul are obligatia sa permita racordarea celorlalte apartamente la coloana de gaz dupa achitarea cotei parti la cheltuieli(stabilirea cotei parti se face numai pe baza de acte respectiv contract, factura si chitanta). Daca proprietarul face probleme fa o adresa la Distrigaz. In plus din cite stiu dupa 2 ani coloana devine proprietatea Distrigaz.

+Quote Post
guvernul
post Oct 28 2004, 03:55 AM
Post #5

Membru
**

Eu am facut deja instalatia si microcentrala merge. Celor doua persoane care mi-au cerut sume prea mari pentru conta mea parte (incluzand spaga), ba chiar spunandu-mi in fata cu nesimtire ca ei vor sa-si scoata banii, chiar si un profit, nu le-am dat nimic, si nici nu cred ca le voi da ceva. Chiar daca le-am spus clar ca eu vreau sa fiu cat se poate de corect cu ei si sa le platesc cota mea parte. Ei nici nu au vrut sa auda de documente justificative pentru costuri. In final unul dintre ei a facut pe "inima mare" si mi-a spus ca-mi face cadou conectarea la teava de gaz (sic!).

+Quote Post
Geo Palade
post Oct 28 2004, 11:34 AM
Post #6

Membru senior

Pai daca ai facut instalatia si merge si centrala ce mai trbuie sa le dai bani? Dale cu flit si cuasta basta ai scapat mai ieftin.

+Quote Post
guvernul
post Oct 28 2004, 08:17 PM
Post #7

Membru
**

Pentru ca mi se pare normal ca sa platesc cota mea parte. Si nu e normal sa ma folosesc de investitia altuia fara sa platesc. Insa cei doi vecini sint pusi pe tepe.... am povestit ce si cum.

+Quote Post
new_valis
post Jul 28 2005, 07:13 PM
Post #8

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Atat de clara este legea!!

Multi nu o cunosc, prea multi nu o baga in seama, cei mai multi o incalca!

Procedura de debransare, precum si cea prin care iti poti monta o centrala proprie o poti afla de la serviciul ISCIR INSPECT IT de care apartii! Orice alta informatie este caduca!!!

N.B.
- gratuit ma ofer sa spun ce , si cum!!

new_valis

+Quote Post
alinam
post Aug 1 2005, 09:07 AM
Post #9

Nou venit
*

Member No.: 532

sunt pe punctul de a renunta la a-mi pune centrala........ m-am impotmolit in vecini.
ce pot sa fak??? ei nu vor doar cota parte, vor si profit ....
alta problema ar fi ca trebuie sa dau la tot blocul , care are 4 scari... ce treaba am eu cu ceilalti din alte scari???
teava initiala a costat 5.7 mil, eu sunt a 5a in scara , deci cota mea parte ar fi un mil si ceva, dar numai cel care apus teava vrea parte respectiva... nu ar fi mult, al doilea vrea peste 2 mil ca el a platit nu stiu ce cu un vecin de la alta scara, bun nici asta nu vrea mult .....mai departe a treia centrala din bloc a dat ...nu stie pe ce 12 mil la vecini si de la alte scari si vrea de la mine 6 mil in conditiile in care cu cel care a are a patra centrala nu a vrut sa ii dea banii si acum se judeca ..... pe alta parte pe cel de-al patrumlea nu il gasesc sub nici o forma acasa, e mai mult in strainatate ..........
ma poate lamuri cineva cum fak in cazul asta???? cei de la gaze vor acordul tuturor celor cu centrale din bloc (cele 4 scari) , de ce sa le platesc eu teava si celorlalte scari, cand si asa daca ar fi sa le dau la vecinii mei cat vor platesc eu singura teava de doua ori???

+Quote Post
Rodica
post Dec 30 2005, 06:49 PM
Post #10

Nou venit
*

From: bucuresti
Member No.: 779

(new_valis)
Atat de clara este legea!!

Multi nu o cunosc, prea multi nu o baga in seama, cei mai multi o incalca!

Procedura de debransare, precum si cea prin care iti poti monta o centrala proprie o poti afla de la serviciul ISCIR INSPECT IT de care apartii! Orice alta informatie este caduca!!!

N.B.
- gratuit ma ofer sa spun ce , si cum!!

new_valis

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, tot cu centrala de bloc si Asociatia nu vrea sa-mi dea aprobare, mai mult acum intentioneaza sa o inlocuiasca centrala veche cu una de ultima generatie, situatie in care m-ar costa mai mult. V-as ruga sa-mi explicati ce chichite sunt sa reusesc.
multumesc anticipat :?:

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th May 2018 - 12:17 AM

www.centrale-termice.ro Web analytics