IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Viessmann "versus" Vaillant, Vitopend 100 / TurboTEC PRO VUW 242/3-3
Niki B.
post Dec 21 2011, 07:54 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 13,820

Va salut domnilor!

Fiind primul meu post pe acest forum, sper ca am deschis topicul in sectiunea corecta si ca nu am incalcat vreun punct al Regulamentului. In caz contrar, imi asum responsabilitatea actiunilor mele. smile.gif

Asadar, "problema" mea este urmatoarea: in scurt timp voi fi nevoit sa'mi dotez noua locuinta cu instalatie completa de incalzire.
Discutand cu diversi prieteni si cunoscuti, am auzit tot felul de pareri, mai mult sau mai putin obiective, despre ceea ce ar trebui sa aleg cu privire la marca/modelul centralei termice, tipul de calorifer (otel/aluminiu) si "ţevăraie" (cupru/PPR).

Dupa toate cautarile si sfaturile am ajuns intr'un oarecare impas, in ceea ce priveste alegerea unei centrale termice, lupta dandu'se intre Viessmann Vitopend 100 (fabricata in Germania, 3 ani garantie) si Vaillant TurboTEC PRO VUW 242/3-3 (Germania, 2 ani garantie).

Astea fiind spuse, nu vreau sa va plictisesc mai tare decat am facut'o deja, si, va rog sa ma sfatuiti pentru a face alegerea cea mai buna.

Multumesc,

Niki B.

--------------------
I am a slow walker, but I never walk backwards. - Abraham Lincoln
Go to the top of the page

+Quote Post
new_valis
post Dec 26 2011, 01:00 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Pentru a păstra conduita īn această secţiune, cel mai bine era dacă deschideai un Topic cu titlul F5 (pt. că ăsta urmează), iar la topic description scriai Viessmann versus Vaillant .

Ca iniţiator al discuţiei, te invit s-o faci, iar cei care au opinii vor posta corespunzător.

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th December 2017 - 08:05 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics