IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
8 ani garanie la centrale termice?
energon
post Sep 22 2005, 06:04 AM
Post #21

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Nu in Romania
Member No.: 576

"Toti producatorii straini dau ca durata de viata a unei murale intre 10-20 ani" .
Pe piata romanesca, in afara de MOTAN de la KOBER, toti producatorii sunt straini. N-am auzit sa se declare (in scris) durate de viata de 10-20 ani. Luminati-ma si pe mine.

--------------------
Ingineru'
Go to the top of the page

+Quote Post
energon
post Sep 22 2005, 06:11 AM
Post #22

Membru senior
Group Icon

"pt. ca dupa cum sigur stiti, acest furnizor asigura doar piesele de schimb pe aceasta periuoada in anumite conditii (contract de service incheiat cu un prestator autorizat), prestatorul serviciilor avand dreptul sa-si incaseze contravaloarea manoperei la tarifele pe care le stabileste singur."

FALS.

1. Baxi acopera si contravaloarea manoperei la o interventie pentru o centrala in garantie. (Nu doar piesele). Prestatorul de service incaseaza 15 Euro + TVA la fiecare interventie.
2. Contract de service este obligatoriu conform legii pentru toti locatarii blocurilor care s-au debransat de la sistemul de incalzire centralizat. (ORDONANTA nr. 73 din 29 august 2002
privind organizarea şi funcţionarea serviciilor publice de alimentare cu energie termica produsă centralizat
Art 32
(1) Debransarile individuale ale unor apartamente situate în imobile de locuit tip bloc - condominii -, alimentate cu energie termica prin reţeaua urbana de distribuţie, indiferent de cauze, se pot realiza în următoarele condiţii cumulative:

cool.gif proprietarul apartamentului este obligat sa aibă un contract de service permanent pe toată durata functionarii instalaţiei cu o firma autorizata privind întreţinerea şi asigurarea bunei funcţionari a respectivei instalaţii;
c) proprietarul împreună cu firma de service răspund solidar civil şi/sau penal, după caz, pentru eventualele pagube sau pierderi de vieţi omeneşti în caz de explozie provocată de proasta funcţionare a instalaţiei individuale de încălzire.
)

--------------------
Ingineru'

+Quote Post
bask
post Sep 22 2005, 06:15 AM
Post #23

Membru senior

Group: Members
Member No.: 571

Pe declaratiile de conformitate, sau pe agrementele MLPAT marea majoritate declara durata de viata normata.
De asemenea pe certificatele originale de garantie cele valabile UE sau pe certificatele AFNOR ale produsului.

Mai sunt producatori de centrale murale mai vechi decat Kober, de exemplu AMISA la Baia Mare, Keston, Celsius 2000, sunt doar cativa mai cunoscuti.

+Quote Post
energon
post Sep 22 2005, 06:18 AM
Post #24

Membru senior
Group Icon

"CristianG a scris:
Apropo, 10 EUR PIF si 2000 EUR analizorul de gaz pt o echipa......nu mi se pare exagerat ca vin cu creionul de tensiune si o surubelnita.

Aveti dreptate numai ca nu e corect fata de client, si ar fi fost OK daca ei atunci cand au stabilit aceste valori, ar fi tinut cont ca o echipa trebuie dotata cu o trusa in care sa aiba strictul necesar, ca serviciile se pot face si la distante mai mari de 10 km, ca intr-o echipa sunt 2 membri, ca trebuie o masina la o echipa, si altele..

Eu continui sa cred ca s-a profitat de lipsa de cunostinte a pietei (a prestatorilor si a clientilor0 cea ce a dus la mari dezechilibre si neajunsuri.

V-as intreba cat de greu este sa va convingeti clientii sa incheie un contract dse garantie si cat incasati pentru un asemenea contract ? "

PRECIZARI :

1. PIF la BAXI este gratuit pentru client.
2. Nu e 10 Euro PIF pentru prestator la Baxi ci mai mult.
Parerea mea este ca ar trebui sa fie ceva in jur la 20-25 Euro PIF decontat de producator prestatorului. Apropo' : unii producatori deconteaza km parcursi pana la client, altii nu.
3. Incheierea unui contract de service nu presupune neaparat plata unei sume. Existe n firme la care simpla incheiere a contractului de service este absolut gratuita.

--------------------
Ingineru'

+Quote Post
energon
post Sep 22 2005, 06:23 AM
Post #25

Membru senior
Group Icon

(CristianG)
La Baxi PIF se face contra cost la tarifele stabilite de prestator... fara impuneri din partea reprezentantei... insa legea cererii si ofertei si-a spus cuvantul si preturile nu sunt ridicate.
Apropo, 10 EUR PIF si 2000 EUR analizorul de gaz pt o echipa......nu mi se pare exagerat ca vin cu creionul de tensiune si o surubelnita.

Repet . PIF la BAXI pentru client este GRATUIT.

--------------------
Ingineru'

+Quote Post
bask
post Sep 22 2005, 06:45 AM
Post #26

Membru senior

Exista o problema aici deoarece avem informatii total diferite, despre conditiile garantiei la Baxi, ar trebui sa verific eu ca poate sau schimbat conditiile la Baxi Grup, si atunci ...aveti dreptate, domnule energon.

Sau poate ma lamuriti, dvs. in ultima varianta de acum cateva luni eu stiam ca clientul este obligat sa incheie contract, si plateste toate serviciile inclusiv PIF, daca prestatorul tarifeaza aceste servicii.

S-au schimbat conditiile, sau poate nu luati direct de la BAxi Grup si atunci distribuitorul si-a facut alte conditii ca sa vanda ?

Iar despre ordonanta 73 cunoastem si noi prevederile, dar cine le controleaza, si mai precis cine le pedepseste si cand ? Mai ales ca nu exista in acea ordonanta pedepse pentru incalcarea acestor articole de catre locatari, daca ma tin bine minte, ea fiind data pentru sistemele de incalzire centralizata si administratorii lor, adica serviciile publice.

Prestatori care ofera contracte de service gratis, pai si atunci compartimentul care ii asigura aceste servicii sau oamenii care fac service din cadrul firmei proprii din ce sunt platiti, cum sunt dotati, cu ce se deplaseaza, in fina,l cum face managerul o politica manageriala corecta fata de firma, de sine, de angajati si de clienti.

+Quote Post
energon
post Sep 22 2005, 07:33 AM
Post #27

Membru senior
Group Icon

(bask)
Prestatori care ofera contracte de service gratis, pai si atunci compartimentul care ii asigura aceste servicii sau oamenii care fac service din cadrul firmei proprii din ce sunt platiti, cum sunt dotati, cu ce se deplaseaza, in fina,l cum face managerul o politica manageriala corecta fata de firma, de sine, de angajati si de clienti.

PRECIZARE :

Semnarea contractului, incheierea lui e gratis. Remedierile de defecte in perioada de garantie (piese + manopera) sunt gratis, iar in afara perioadei de garantie sunt suportate de client in momentul prestarii punctuale al unui serviciu de servisare.

Iti voi raspunde si la celelalte intrebari cu citate din textele contractului producatorului.

--------------------
Ingineru'

+Quote Post
cristis
post Nov 3 2005, 02:04 PM
Post #28

Nou venit
*

Member No.: 660

Conform legislatiei in vigoare, pentru ORICE produs aflat in garantie trebuie sa se remedieze problema in maxim 10 zile, daca nu se repara defectul se poate inlocui produsul/returna suma achitata.
www.anpc.ro puteti sa trimiteti si reclamatii direct prin internet si oamenii chiar raspund.

+Quote Post
Forte
post Dec 20 2005, 02:06 PM
Post #29

Membru
**

From: Constanta, Romania
Member No.: 778

Deci daca durata de viata a unei centrale este 8 ani ... inseamna ca pretul initial de achizitie conteaza enorm! Pentru majoritatea este un efort financiar imens cumpararea unei centrale ... si nu cred ca multi se gandesc ca peste 8 ani ... vor cumpara o alta!

--------------------
Vreau caldura si apa calda!

+Quote Post
bask
post Dec 22 2005, 08:42 PM
Post #30

Membru senior

Avand in vedere capitolul mediu, negociat cu UE, prin care ne-am angajat sa furnizam anual de 2 mld euro aer curat (parca), cu siguranta nu peste 8 ani, dar in cel mult 12 ani cu toii vom avea alte centrale pe perete sau pardoseala.

+Quote Post
balaur4you
post Feb 15 2006, 08:39 AM
Post #31

Membru
Group Icon

From: Provincie
Member No.: 883

Repet . PIF la BAXI pentru client este GRATUIT.

PIF la BAXI NU este gratuit ptr CLIENT ,

Furnizorul de aparate NU deconteaza cheltuielile legate de PIF. Decontul se face doar pentru interventiile in garantie (mai bine zis interventiile care implica un viciu de fabricatie). Ptr PIF/AF operatorul service va solicita clientului contravaloarea serviciului prestat in baza proprilor tarife.

+Quote Post
balaur4you
post Feb 15 2006, 08:42 AM
Post #32

Membru
Group Icon

From: Provincie
Member No.: 883

[quote=energon]Repet . PIF la BAXI pentru client este GRATUIT.[/quote]
PIF la BAXI NU este gratuit ptr CLIENT ,

Furnizorul de aparate NU deconteaza cheltuielile legate de PIF. Decontul se face doar pentru interventiile in garantie (mai bine zis interventiile care implica un viciu de fabricatie). Ptr PIF/AF operatorul service va solicita clientului contravaloarea serviciului prestat in baza proprilor tarife.[/quote]

+Quote Post
CristianG
post Feb 15 2006, 09:02 AM
Post #33

Membru senior
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 3

PIF la Baxi nu este gratuit (in Bucuresti). Preturile variaza in functie de pachetul achizitionat (contract de intretinere, AF, etc.)

+Quote Post
energon
post May 17 2006, 09:10 AM
Post #34

Membru senior
Group Icon

Ca sa lamurim.
Baxi nu deconteaza serviciile de PIF prestatorului. (In cartea de garantie scrie ca PIF se executa la tarifele prestatorului).

PIF gratuit este optiunea prestatorului. (Pe barba, banii si cheltuiala lui) .

In general, multe dintre firmele din domeniu, la vanzarea unei centrale (si eventual instalare) se ofera PIF gratuit ca oferta promotionala.

--------------------
Ingineru'

+Quote Post
energon
post May 17 2006, 09:12 AM
Post #35

Membru senior
Group Icon

Si totusi , exista unii redistribuitori (inclusiv la Baxi) care platesc si PIF-ul. :roll:

--------------------
Ingineru'

+Quote Post
adila
post Aug 7 2006, 12:01 PM
Post #36

Nou venit
*

Member No.: 1,139

8 ani garantie, pentru piesele care se defecteaza din viciu de fabricatie. asta inseamna ca platesti cam orcie defectiune. :x ,majoritatea defectiunilor nu tin de garantie.

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd May 2018 - 02:25 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics