IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
Generator de curent
adrianharlea
post Nov 6 2011, 12:55 PM
Post #1

Membru senior

Group: Members
Member No.: 1,942

De cativa ani ma confrunt cu o problema. Cand si cand se opreste curentul, in zona unde locuiesc. Vara mai este cumva dar iarna...nu prea este placut. Intrebarea mea este daca pot achizitiona un generator de curent, pe benzina, din care sa alimentez centrala si o statie de dedurizare. Acum, nu stiu cum sa fac calculul la ce putere am nevoie. Pe internet am vazut ca este o plaja foarte mare de asemenea aparate. Dati-mi un ajutor, niste coordonate la ce s-ar preta. Multumesc
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
obywan
post Nov 6 2011, 10:31 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: jud. BACAU
Member No.: 2,114

QUOTE (adrianharlea @ Nov 6 2011, 12:55 PM) *

Ca sa alegi generatorul ai nevoie sa stii puterile electrice maxime ale consumatorilor ce urmeaza sa fie alimentati de la generator. Spre exemplu o centrala termica murala obisnuita consuma undeva la 150W (altele si mai putin) si asta doar atunci cand flacara este aprinsa. Nu am idee cat consuma electronica la o statie de dedurizare dar ar trebui sa scrie pe eticheta produsului. Daca doar acestea doua urmeaza sa fie alimentate de la generator atunci sigur este suficient unul de 800-1000W pentru ca nu stiu sa se fabrice de puteri mai mici de 800W. Mare atentie ca mai sunt fabricanti care trec puterea in VA (volti-amperi) si nu in W(wati). In cazul in care este trecuta valoarea puterii generatorului in VA atunci se inmulteste cu 0,6 si rezulta puterea reala in W.
De exemplu la mine acasa folosesc un generator de 2500W, aceasta valoare reprezentand puterea maxima pe care o poate suporta generatorul. Am ales acest model deoarece cu el alimentez toata casa: hidrofor, centrala termica pe lemne cu 3 pompe de circulatie, combina frigorifica, televizoare, iluminat si ce mai are omul in casa. Am si boiler electric dar il scot din priza cand am generatorul cuplat pentru a nu-l supraincarca. Nu este o marca de renume ci o chinezarie dar de 2-4 ori pe an isi face cu brio treaba.
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd September 2018 - 11:31 PM
Aer conditionat | Centrale termice