IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Centrale termice
Sandu
post Oct 12 2004, 06:44 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 330

Ce spuneti daca vom discuta despre cele mai performante centrale termice - cele in condensatie...
1. Poate cineva sa-mi de-a citeva sfaturi pentru alegerea unei astfel de centrale? Imi trebuiesc cca 28KW, sa fie murala si sa produca ACM (cu sau fara boiler incorporat)- cca 15 l/min.
2. La calculul caloriferelor este ceva specific pentru aceste centrale tinind cont de faptul ca apa de tur este de cca 40 Grade - deci nu se asigura dif. de temperatura tur-retur la care este data deobicei puterea radiatoarelor?
3. Daca caloriferele sint dimensionate pentru temperatura apei de tur de cca 80 grade - o centrala termica in condensatie cum se comporta la astfel de regim? Mai are ea randamentul de 108- 109%? Sau chiar nu poate functiona in acest regim de lucru?

Multumesc fff mult pentru eventualele raspunsuri.

--------------------
Sandu Cristescu
Go to the top of the page

+Quote Post
CristianG
post Oct 13 2004, 10:48 AM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
Member No.: 3

1. Vezi aici
2. Producatorii de radiatoare au puterile termice ale radiatoarelor si pentru agent termic cu temperatura 50/30. Intrebati furnizorul.
3. Centrala in condensatie la 80/60 functioneaza ca o centrala conventionala. Randamentul centralei in aceasta situatie va fi de peste 90% (depinde de producator).

+Quote Post
Sandu
post Oct 18 2004, 07:44 AM
Post #3

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 330

QUOTE (CristianG)
1. Vezi aici
2. Producatorii de radiatoare au puterile termice ale radiatoarelor si pentru agent termic cu temperatura 50/30. Intrebati furnizorul.
3. Centrala in condensatie la 80/60 functioneaza ca o centrala conventionala. Randamentul centralei in aceasta situatie va fi de peste 90% (depinde de producator).

Multumesc pentru raspuns.
Indrasnesc sa mai pun o intrebare : daca am doua centrale conventionale , pe gaz, cu tiraj fortat, ambele de la acelas furnizor, le pot lega in paralel (in cascada?) pe acelasi circuit de admisie-evacuare? din pacate nu am posibilitatea sa scot doua cosuri de evacuare prin zid de la centralele puse una linga alta in o camera destinata lor.

--------------------
Sandu Cristescu

+Quote Post
CristianG
post Oct 19 2004, 06:36 AM
Post #4

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
Member No.: 3

Se poate evacua pe un cos comun respectand Normativul GP 051-2000, STAS 6793, STAS 6724, STAS 3417, normativul P 118 si altor prescriptii in vigoare.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd October 2014 - 01:47 PM

Aer conditionat