IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
Centrala ideala-de perete, Criterii pe care tre sa le indeplineasca centrala ideala
SuperMario
post Aug 31 2011, 12:04 PM
Post #1

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Roma
Member No.: 2,068

Eu cred ca o data ce s-a gasit standardul de centrala ideala restul e doar un joc de copii, adica ar ramane doar de comparat o anumita centrala pusa in joc cu modelul ideal. De aceea vreau sa gasim impreuna caracteristicile tehnice(chiar la modul cel mai ideal) care trebuie sa le aibe o centrala ca sa poata fi numita CENTRALA IDEALA. Un soi de sablon sau instrument de masura pentru a judeca centralele din trecut, cele din prezent si cele ce au sa mai fie.
Deci cum tre sa fie centrala ideala pentru instalator, utilizator si serviceman?

E mult de lucru...smile.gif

--------------------
Daca ai un mic dubiu...atunci sa n-ai nici un dubiu...
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
CristianG
post Sep 3 2011, 08:15 AM
Post #2

Membru senior
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 3

Nu va grabiti sa spuneti ca au renuntat la sistemul de siguranta, a fost implementat diferit. Acum numai timpul ne va spune daca este o solutie mai buna sau mai rea.

Partea cu presostatul are implicatii in Siguranta, Automatizare, Service si Utilizator.

Siguranta: Sistemul functioneaza mai sigur cu presostat sau asa?

Automatizare: este mai complexa, placa electronica controleaza inca un lucru in plus.

Service: presostatul, element mecanic se defecteaza si intrerupe functionarea centralei chiar daca nu este nici o problema pe partea de evacuare. Inlocuirea lui este foarte simpla. Cost relativ scazut.
Automatizarea care a preluat functia daca se defecteaza, costa sigur mai mult.

Utilizator: implicatiile pentru el sunt la nivel de costuri de service, si o varianta si cealalta ar trebui sa il protejeze si sa nu bage de seama daca are o varianta sau alta.

Fiind nou sistemul, nu stiu detalii despre el momentan, va rog sa ma completati.

+Quote Post
obywan
post Sep 3 2011, 11:21 AM
Post #3

Membru senior
Group Icon

From: jud. BACAU
Member No.: 2,114

Daca tot vorbim de sisteme de siguranta, cum e mai sigur sa verifici daca este evacuare apoi sa dai drumul la gaz sau sa dai drumul la gaz si vezi daca este evacuare?

+Quote Post
SuperMario
post Sep 3 2011, 12:23 PM
Post #4

Membru senior
Group Icon

From: Roma
Member No.: 2,068

QUOTE (obywan @ Sep 3 2011, 01:21 PM) *
Daca tot vorbim de sisteme de siguranta, cum e mai sigur sa verifici daca este evacuare apoi sa dai drumul la gaz sau sa dai drumul la gaz si vezi daca este evacuare?

Bravo, foarte buna observatia!

--------------------
Daca ai un mic dubiu...atunci sa n-ai nici un dubiu...

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd February 2018 - 04:57 AM

www.centrale-termice.ro Web analytics