IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Conectarea centralei
onewing
post Sep 20 2004, 05:26 AM
Post #1

Membru
**

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 200

Conectarea centralei la circuitele de lucru (acm, incalzire, alimentare cu apa, alimenater cu gaz) poate fi facuta cu racorduri flexibile?
Go to the top of the page

+Quote Post
bittek
post Sep 20 2004, 06:50 AM
Post #2

Membru
**

Member No.: 13

Din cite stiu eu nu se mai accepta racorduri flexibile la centrale termice si in viitor nici la aragaze sau alti consumatori casnici.

+Quote Post
CristianG
post Sep 20 2004, 11:36 AM
Post #3

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
Member No.: 3

Racorduri flexibile nu se accepta la gaz sub nici o forma. Pentru instalatie se pot monta dar nu sunt indicate.

+Quote Post
CristianG
post Sep 20 2004, 12:41 PM
Post #4

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
Member No.: 3

Racordurile flexibile sunt pentru apa rece si apa calda menajera. Apa rece si apa calda nu ar fi o problema, pentru ca racordurile de apa calda duc 60 grdC. Dar pe incalzire avem 80-85 grdC !

Apropo de apa fierbinte din centrala: pe centrala este o supapa de siguranta care deschide circuitul de incalzire in cazul in care se depasesc 3 bari in instalatie.
Centralele termice murale se monteaza de obicei in bucatarie si instalatorii nu racordeaza supapa la canalizare. Sunt situatii cand centrala este situata deasupra unui coltar de bucatarie. Nu am auzit pana acum, dar cum ar fi sa se deschida supapa cand apa are 80 grdC si se sta la masa?!

+Quote Post
onewing
post Sep 21 2004, 08:51 AM
Post #5

Membru
**

Member No.: 200

pentru gaze cand vorbesc de racord flexibil, ma refeream la cel din inox, nu la cele din cauciuc cu tresa de otel .
Referitor la pozitionatul centralei, multumesc frumos de atentionare, dar am hotarat sa o pun langa fereastra pe peretele opus mesei... dar pot sa spun ca am facut-o instinctiv pt ca acolo mi s-a parut ca ar fi locul ei, si nu ca stiam ca acolo trebuie.
Initial ma gandeam sa o ascund dupa un zid, dar nu cred ca-mi dau cei de la gaze aprobarea

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd June 2018 - 11:31 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics